Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dragon Capital Ukrayna Ekonomisi için 2023 Tahminini Paylaştı

Dragon Capital, Ukrayna enflasyonu ve UAH döviz kuruna ilişkin 2023 yıl sonu görünümünü iyileştirdi. Detaylar haberin devamında;
Dragon Capital Ukrayna Ekonomisi için 2023 Tahminini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna pazarının liderlerinden biri olan Dragon Capital yatırım şirketinden analistler, Haziran ayı için güncellenmiş ekonomi tahminlerini duyurdu. UAH (Ukrayna grivnası) döviz kuru ve enflasyonun 2023 yılında iyileşeceğinin ve ekonominin yüzde 3 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Bu yılın sonunda ABD doları karşısında Ukrayna Grivnası tahmini 43 UAH/1 dolardan 39 UAH/1 dolara yükseltildi.

Dragon Capital’e Göre Ukrayna Ekonomisini Neler Bekliyor?

Açıklamada “Elverişli bir makroekonomik arka plan ve döviz piyasasındaki durumdaki iyileşme, bu yıl sınırlı döviz kuru esnekliğine dönüş için fırsatlar yaratıyor” ifadesi kullanıldı.

Dragon Capital, Ukrayna’daki sıcak durumun şirket analistlerinin daha önce beklediği gibi 2023’ün üçüncü çeyreğinin ötesine geçeceği gerçeğine rağmen döviz kuru tahminini güncellediklerini belirtti.

Güncellenmiş tahminlere göre Ukrayna Merkez Bankası’nın 2023 sonundaki rezervleri 37 milyar dolarda kalacak. Daha esnek bir döviz kuruna geçişin ilk aylarında döviz kısıtlamalarının gevşetilmesi ve dövize olan talebin artması sonucunda Merkez Bankası’nın döviz satış hacmindeki artış, uluslararası yardımlarla dengelenecek.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Dragon Capital, hala son derece istikrarsız bir ortamda, esnek döviz kuruna geçişin çok kademeli olarak ve bir dizi ek ön koşulun uygulanmasının ardından gerçekleşeceğini belirtiyor.

Açıklamanın devamında “Döviz kuru görünümündeki iyileşme ve son aylarda tüketici enflasyonunda beklenenden hızlı yavaşlama göz önüne alındığında, 2023 yıl sonu enflasyon tahminimizi de 3.5 puan indirerek yıllık bazda yüzde 12.5’e çektik” ifadeleri kullanıldı.

GSYİH Büyüme Tahmini Yüzde 3 Olarak Korundu

Dragon Capital, Nisan ayında eksi 0.5 olan Ukrayna için 2023 gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme tahminini ise yüzde 3 olarak koruduğunu belirtti.

Elektrik kesintilerinin olmaması, çelik ve cevher piyasalarındaki olumlu dış koşullar, tüketici duyarlılığının yanı sıra enflasyon ve döviz kuru beklentilerindeki iyileşmenin yılın başından bu yana ekonomik aktiviteyi artırdığına dikkat çekildi.

Dragon Capital, tahminin, Rusya’nın yarattığı engeller nedeniyle tahıl sevkiyatlarının ertelenmesine rağmen, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine izin veren tahıl anlaşmasının 18 Temmuz’un ötesine uzatılacağı varsayımına dayandığını ifade etti.

Aynı zamanda Dragon Capital, tahıl koridorunun potansiyel olarak kapanmasının artık döviz piyasası ve bir bütün olarak Ukrayna ekonomisi için kritik bir risk olmadığını iddia etti.

Ukrayna Merkez Bankası, savaşın başlamasından sonra 29.5 seviyesinde sabit tuttuğu dolar/grivna kurunu, geçen yılın Temmuz ayının sonunda döviz rezervlerini korumak için 36.5686’ya yükselterek para birimini devalüe etmişti.

Nisan ayında Ukrayna’nın uluslararası rezervleri 4.07 milyar dolar artarak 35.94 milyar dolara yükseldi. Mayıs ayı sonunda ise dış destek sayesinde 37 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Ukrayna’da Nisan ayında yıllık bazda enflasyon Mart ayındaki yüzde 21.3’ten yüzde 17.9’a geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın