Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Draghi Veda Ederken, AMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi

Avrupa Merkez Bankası'nın Mario Draghi ile gerçekleşen son toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gidilmeme kararı alındı.
Draghi Veda Ederken, AMB Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası, Ekim ay toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Bugünün özelliği ise Mario Draghi ile gerçekleşen son para politikası toplantısı olmasıydı.

Merkez bankası, ana faiz oranlarının fiyatlarda güçlü bir artış olduğuna dair kanıt bulunana kadar mevcut veya düşük seviyelerinde kalacağını öne sürerek ileriye dönük yönlendirmelerini değiştirmedi. EUR/USD paritesi, kararla birlikte 1,11 dolar seviyesinden işlem gördü.

TSİ 14:45 sularında açıklanan faiz kararının ardından Euro, dolar karşısında fazla değişmezken, yüzde 0,04 oranında ekside seyrederek 1,1125 dolardan alıcı bulmaya başladı.

EUR/USD 1,1125 DolarFrankfurt merkezli merkez bankası, geçen ay Euro bölgesini güçlendirmek için büyük bir teşvik paketi açıklamıştı. Buna, mevduat faizinde 10 baz puanlık bir indirim, ticari bankalara yeni borç verme koşulları ve ikinci bir miktar parasal gevşeme dahil edildi. AMB’nin geçerli mevduat oranı, yüzde -0,5 ile en düşük seviyelerde bulunuyor.

Yavaşlayan bir Euro bölgesi ekonomisi, sürekli düşük enflasyon ve ABD-Çin ticaret savaşı, merkez bankasını yeni bir teşvik paketi açıklamaya zorladı.

Draghi’nin kararı, merkez bankası içinde bir bölünmeye yol açtı. Toplantıdan birkaç dakika sonra Draghi’nin bazı meslektaşlarının karara varamadıkları bilgisi alındı. Bununla birlikte AMB bugün, parasal gevşemenin ikinci turunun 1 Kasım’da aylık 20 milyar Euro ile başlayacağını tekrarladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulu, politika faizlerinin etkisini güçlendirmek için gerekli olduğu sürece çalışmalarını ve AMB’nin faiz oranlarını yükseltmeye başlamadan kısa bir süre önce bitmelerini beklemektedir,” ifadeleri kullanıldı.

Banka Karar AçıklamasıMario Draghi’nin AMB ile son toplantısı olması nedeniyle geçmişe yönelik en önemli anlar sıralandı. Draghi, 8 yıllık görev süresince Euro bölgesi için birçok ilke imza atmıştır. 2014 Haziran toplantısında büyüme merkez bankaları arasında ilk kez negatif faiz oranlarına geçiş yapan Draghi, 2015 yılının Ocak ayında da parasal gevşeme politikalarını uygulamaya başlamıştır.

Attığı adımlarla Euro bölgesinin büyümesinde dikkat çeken bir ivmelenme yaşamasını sağlayan Draghi, küresel ekonomiye yönelik endişeler, Brexit belirsizliği ve ticaret gerginlikleri gibi riskler nedeniyle Eylül toplantısında yeni teşvik paketini açıklamıştı. Şimdi ise yerine geçecek olan Christine Lagarde’nin paketi sürdürmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu