Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Kararının Ardından Konuşan Draghi, Teşvik Edici Duruşları Gerekli Görüyor

Bugün para politikasında değişikliğe giden Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ardından basın toplantısı düzenleyen Draghi, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
AMB Kararının Ardından Konuşan Draghi, Teşvik Edici Duruşları Gerekli Görüyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, 10 baz puanlık faiz indiriminin ardından Frankfurt’ta açıklama yaptı ve merak edilen pek çok soru cevap buldu. Kritik toplantıdan sonra bankanın bundan sonra atacağı adımlara dair ipuçları veren Draghi, Avrupa ekonomisini incelemeyi de ihmal etmedi.

Bugünkü karar kapsamında tahvil alım programları başlatan AMB, Draghi’nin açıklamalarına göre ihtiyaç duyuldukça varlık alımlarını sürdürecek. Söz konusu bu varlık alımlarının yüksek faiz oranları görülmeden hemen önce sonlanacağını söyleyen Draghi, “uzun süre için teşvik edici duruşa” gereksinim olduğuna dikkat çekti.

Bir önceki faiz kararının ardından da parasal teşviklere dikkat çeken Draghi’nin bu tutumunu devam ettirdiği görülüyor.

Draghi Parasal Teşviklere Dikkat ÇekmiştiAMB’nin faiz indirimine gitmesi ve para politikasını gevşetmeye yönelmesi için çok sayıda fikir birliği olduğunu söyleyen Draghi, izlenecek politika konusunda herhangi bir oylamaya ihtiyaç duyulmadığını belirtti.

Konuşmasında Avrupa ekonomisi de inceleyen Draghi, aşağı yönlü belirgin risklere dikkat çekerek bu durumun bir süre daha sürmesini beklediklerini açıkladı. Ayrıca söz konusu bu riskler alınan kararlar üzerinde de bir etkiye sahip görünüyor.

Draghi: “Euro Bölgesi için resesyon şimdilik düşük bir olasılık.”

Resesyon Düşük Bir OlasılıkDiğer taraftan AMB’nin yaptığı açıklama parasal genişleme politikalarını yeniden başlatacaklarına işaret ediyor. AMB’den beklentiler de mevduat faizini -%0,4 seviyesinden -%0,5’e düşüreceği yönündeydi. Beklentilerde yanılgı yaratmayan banka, Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için çabalıyor.

Diğer taraftan önümüzdeki ay görevini sonlandırmaya hazırlanan Draghi, bugün alınan geniş çaplı ekonomik önlemler kendisinin başarıları olarak değerlendiriliyor. Çünkü Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ekonomilerinin yöneticileri gevşek para politikasına karşı çıkıyor.

Konuşmasında AMB’nin gereken her şeyi yapmaya hazır bulunduğunu belirten Draghi, gelen verilerden hareketle yılın üçüncü çeyreğinde pozitif bir büyüme olacağını belirtti. Şimdi, başta Almanya olmak üzere Avrupa genelindeki ekonomik durgunluğu hafifletmek amaçlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu