Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Draghi: İtalya Rus Gazından Bağımsız Olmak için Çok Şey Yapıyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya-Ukrayna savaşının Rusya'nın yenilmez olmadığını gösterdiği belirterek, ABD görüşmelerine değindi.
Draghi: İtalya Rus Gazından Bağımsız Olmak için Çok Şey Yapıyor
HABER GİRİŞ

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ABD’nin başkenti Washington’da resmi temaslarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin iyi geçtiğini belirterek, Ukrayna savaşı hakkında konuştu.

Görüşmelerin ardından İtalyalı basın mensuplarına açıklama yapan Draghi, Biden ile görüşmesine yönelik olarak “Ukrayna’yı destekleme ve Moskova’ya baskı yapma konusunda mutabık olduğumuzu gördük. Bununla birlikte artık barışın nasıl inşa edilebileceğini de kendimize sorduk. Bu tabii Ukrayna’ya dayatılan değil, Ukrayna’nın istediği bir barış olmalı.” şeklinde konuştu.

Savaşın pek çok şeyi değiştirdiğini belirterek, “Başlangıçta Hz. Davud ve Golyat’ın mücadelesi gibi düşünülen bir savaştı. Esasen çaresiz görünen bir savunma var gibiydi, bugün ise bu durum, tamamen terse dönmüş durumda.” yorumunu yaptı.

Savaşın, sahada konvansiyonel silahlarıyla yenilmez bir güç gibi görünen şeyin yenilmez olmadığını gösterdiğini dile getirdi.

Ukrayna’da yaşanan savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini belirten Draghi, tüm tarafların hatta ABD’nin bile masaya oturmak için çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı ile gıda krizi hakkında da konuştuklarını söyledi. Rusya’nın saldırısı nedeniyle Ukrayna limanlarının kapalı olmasına ve tahıl ihracatının yapılamıyor olmasına dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un limanların mayınlı olması sebebiyle blokaj altında olduğunu söylediğini aktardı. Enerji fiyatlarının sorun olduğunu belirten Draghi, “İtalya, Rus gazından bağımsız olmak için çok şey yapıyor.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın