Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Başkanı Draghi, FED Üzerindeki Oranları Düşürme Baskısını Artırdı

BlackRock, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarıyla FED üzerindeki oranları düşürme baskısını artırdığını söyledi. İşte detaylar;
AMB Başkanı Draghi, FED Üzerindeki Oranları Düşürme Baskısını Artırdı
Yorum

BlackRock’ın küresel sabit gelir şefi Rick Rieder, Avrupa Merkez Bankası’nın FED üzerindeki baskıyı artırarak Temmuz ayını beklemek yerine, Çarşamba günü faiz oranlarını düşürmesini biraz daha mümkün kıldığını söyledi.

Temmuz ayına kadar FED’in faiz indirimini beklemese de Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın güvercin tonlu yorumlarının AMB’nin politikasını daha da kolaylaştıracağının sinyalini verdiğini dile getirdi.

Çarşamba günü FED’in bir indirim yapabileceğini ama ihtimallerin yüksek olmadığını belirten Rieder, Mario Draghi’nin Salı günkü açıklamalarıyla ilgili görüş bildirdi.

AMB Başkanı Draghi, FED Oran İndirim BaskısıNitekim Mario Draghi, dün Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine ulaşamaması durumunda faiz oranlarını tekrar kesebileceğini veya daha fazla varlık satın alabileceğini duyurmuştu. Bu durum küresel tahvil getirilerini düşürmüş ve 10 yıllık Alman tahvil verimini tüm zamanların en düşük seviyesine, Fransız tahvil getirisini de ilk negatif verimine götürmüştü. Gelişmeler üzerine konuşan BlackRock’tan Rieder, Draghi’nin çıtayı yükselttiğini ve yorumlarının çok agresif olduğunu savundu.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisinde görev yapan Rieder, Draghi’nin ayrıca Ekim ayında koltuğunu bıraktıktan sonra uygulanabilecek politikaya da işaret ettiğini aktardı.

Blackrock: AMB Başkanı Draghi, FED Üzerindeki Oranları Düşürme Baskısını ArtırdıDraghi’nin kendinden sonra AMB’yi yönetecek kişiye bir nevi miras bıraktığını söyleyen Rieder, onun açıklamalarıyla ilk adımı attığını ve halefinin kim olursa olsun tersi yönde hareket etmeyeceğini kaydetti. FED’in kendisini güçlü bir politika hareketine işaret etmek isteyeceği bir konumda bulduğunu belirten Rieder, Draghi’nin çıtayı kaldırdığını ve küresel çapta bir indirim döngüsünde olduklarını öne sürdü.

Tüm bunların yanında Mario Draghi’nin yorumları Trump’ı kızdırdı ve ABD Başkanı euroyu düşürdüğü için AMB Başkanı’nı eleştirdi. Yabancı hükümetlerin kasıtlı olarak para birimlerini zayıflattığından ve daha güçlü doların ABD’nin küresel ticarette rekabet etmesini zorlaştırdığından şikayet eden Trump, Çin ve diğerlerinin yıllardır bundan kurtulduklarını kaydetti. Draghi ise daha sonra Trump’a yanıt olarak AMB’nin onun döviz kurunu hedeflemediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu