Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Vadelileri Ağustos’ta Başlayacak Ticaret Müzakerelerini Beklerken Düşük Seyrediyor

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin 1 Ağustos itibarıyla başlayacağı haberlerinin ardından Dow vadelileri düşüşe geçti.
Dow Vadelileri Ağustos’ta Başlayacak Ticaret Müzakerelerini Beklerken Düşük Seyrediyor
Yorum

ABD hisse senedi piyasaları, bu sabah ihtiyatlı bir şekilde düşüş kaydetti. Bunun nedeni ise yatırımcıların, ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin yakın zamanda başlayacak olması ve şirket kazançlarına odaklanması şeklinde açıklandı.

TSİ 14:35 sularında Dow vadelileri 100 puan düştü ve kazanç raporları ile kaybın büyümesi tahmin ediliyor.
Dow Vadelileri Düştü
Kaynak: CNBC

S&P 500 ve Nasdaq vadelileri ise Dow’a göre daha az bir düşüşe işaret ettiler. Amerikalı ve Çinli müzakerecilerin önümüzdeki hafta yüz yüze görüşecekleri belirtildi. Bu görüşmeler, ABD Devlet Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 Zirvesi’nde aldıkları kararlar doğrultusunda atılan ilk adımlar olarak değerlendirildi.

Bloomberg News, Çin ile ABD arasında yapılacak yüz yüze görüşmelerin Pazartesi günü ABD’li müzakerecilerin Çin’e yönelmesiyle başlayacağını bildirdi. Rapora göre; ABD heyeti Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yönetilecek ve Çarşamba günü Çin’de olacaklar.

Boeing ve Caterpillar’ın 2019 yılının ikinci yarısına ilişkin kazanç raporlarının hayal kırıklığı yaşatması da Dow vadelilerini düşürdü.

Caterpillar Karı AzaldıWall Street ise şirketlere gelen düzenleme baskısı nedeniyle teknoloji hisselerini yakından takip etmeye başladı. Adalet Bakanlığı’nın büyük teknoloji şirketlerinin geniş bir antitröst incelemesi yaptığını açıklamasıyla birlikte Facebook, Amazon ve Alphabet açılış öncesi işlemlerde düşük seyretti.

Bugün kazanç raporunu açıklayanlar arasında en dikkat çekici şirket, yeniden yapılandırma planı ile gündeme gelen Deutsche Bank oldu. Alman borç veren, 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenenden daha büyük bir zarar açıkladı. 3,15 milyar Euro zarar açıklanırken, Refinitiv analistleri 1,7 milyar Euro zarar bekliyordu.

ABD devlet borcu getirileri de bugün düşüş kaydederken, yatırımcılar büyük merkez bankalarının gelecek hafta açıklayacakları para politikası kararlarına odaklandılar.
ABD Hazineleri Geriledi
Kaynak: CNBC

TSİ 11:30 sularında 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi yüzde 2,0550 seviyesine gerileyerek ters yönde hareket etti. 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi ise yüzde 2,5886 seviyesine indi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gelecek hafta para politikası kararını Perşembe günü açıklaması beklenirken, Federal Rezerv (FED) FOMC toplantısının kararlarının bu açıklamadan sonra gelmesi tahmin ediliyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, küresel ticaret gerginliği ve bölgesel düşük enflasyon riskini azaltmak için kilit mevduat faizi oranını 10 baz puan seviyesine düşürerek -0,50 seviyesine çekebilir. Ancak daha nicel bir rahatlamanın da önünü açabilir. FED’in ise 29-30 Temmuz tarihlerinde 25 baz puan faiz indirimi yapacağı düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu