Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow ve S&P 500 Rekor Seviyeleri Koruyarak Haftayı Sonlandırmaya Hazırlanıyor

ABD borsaları için kazançların arttığı bir hafta olurken, FED'in faiz indirimine yönelik beklentiler enflasyon verilerine rağmen fiyatlanmaya devam ediyor.
Dow ve S&P 500 Rekor Seviyeleri Koruyarak Haftayı Sonlandırmaya Hazırlanıyor
Yorum

Yatırımcılar, bu hafta FED Başkanı Powell’ın faiz indirimi ile ilgili mesaj vermesine odaklanmıştı. Çarşamba günkü açıklamalardan aldıkları sinyallerle birlikte Temmuz ayının sonunda bir indirimin olacağına daha fazla inanmaya başladılar. Tüm bu beklentiler ise ABD borsalarının haftayı kazançla geçirmesini sağladı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 150 puan yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti.

Dow 150 Puan YükselişPowell’ın verdiği mesajların, ABD hisselerinde yeni boğaları harekete geçirdiği belirtilirken, Dow Jones Sanayi Ortalaması dün tarihinde ilk kez 27 bin seviyesinin üzerinde işlem görmüştü. Dünkü yükselişi, faiz indirimi ihtimalinin güçlenmesi ve UnitedHealth hisselerinde rekor yükseliş sağlamıştı.

S&P 500 endeksi ise 3000 puanın üzerini görerek rekor kırdıktan sonra bugün yüzde 0,2 oranında yükseliş kaydederek yeni bir rekora imza attı. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 0,3 oranında yükseldi. Yatırımcılar, geçen haftalarda FED’in bu ay içinde faiz oranlarını düşüreceği yönündeki beklentilerin ortasında hisse biriktirmeye başlamıştı.

Ana endeksler haftalık bazda hafif artışa yönelirken, bugünkü oturumda Dow yüzde 0,6, Nasdaq yüzde 0,3 ve S&P 500 yüzde 0,4 oranında arttı.

Nasdaq Yüzde 0,3 YükselişSeven Report’un Kurucusu Tom Essaye, “Bu pazar FED’in beklentileriyle ilgili olarak devam ediyor. Riskler açık: Eğer FED, ECB veya başka biri kendileri için yaptıkları muazzam güvercin tutum ile beklentileri hayal kırıklığına uğratırsa bu pazar düşecektir,” dedi.

CME Group’un FedWatch aracına göre; düşük oranlara yönelik piyasa beklentileri şu anda yüzde 100 seviyesinde bulunuyor. Yatırımcılar ayrıca FED’in yüzde 20 ihtimalle 50 baz puanlık indirim yapabileceğini de düşünüyorlar.

Beklenenden daha güçlü ekonomik verilerin yayınlanmasına rağmen faiz indirimine yönelik beklentiler gücünü korumaya devam ediyor.

Güçlü Makroekonomik VerilerÇalışma Bakanlığı bu hafta, üretici ve tüketici fiyat endekslerinin geçen ay beklenenden daha fazla yükseldiğini belirtti. Haziran ayında TÜFE, yıllık bazda yüzde 1,6 oranında artarken, çekirdek TÜFE yüzde yüzde 0,3 ile son 1,5 yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Üretici fiyatları ise Haziran’da yüzde 0,1 oranında artış kaydetti.

Geçen hafta ABD hükümeti, Haziran ayında beklenenden daha güçlü bir istihdam artışı bildirmişti. 160 bin artış beklenen tarım dışı istihdam verisi, 224 bin artışla herkesi şaşırtmıştı. Hatta FED’in faiz indirimine gitmeyeceği yorumları gelmişti. Ama Powell, bu durumun geçici olabileceğini dile getirmişti.

National Securities Baş Pazar Stratejisti Art Hogan, FED’in çıkmaz sokakta olduğunu ve indirim yapacağını dile getirdi.

FED Çıkmaz SokaktaPiyasanın açıkça ‘FED ile savaşma’ modunda olduğunu söyleyen Hogan, önümüzdeki birkaç hafta boyunca odağın belli olduğunu söyledi. Tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kazanç mevsimine girileceğine dikkat etti. Şirketlerin gelecek hafta kazançlarını açıklamaya başlayacaklar.

J.P. Morgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs ve Bank of America gibi büyük bankalar, gelecek hafta kazançlarını açıklamayı planlıyorlar. Bununla birlikte sezon için tahminler düşük. FactSet’e göre; analistler, ikinci çeyrekte S&P 500 kazançlarının yüzde 2’den fazla düşmesini bekliyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu