Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dow Jones Teknoloji Hisseleri Öncülüğünde 150 Puanlık Düşüşte

Apple başta olmak üzere teknoloji hisseleri tarafında görülen düşüşler, Dow Jones Sanayi Ortalaması'nı düşürüyor.
Dow Jones Teknoloji Hisseleri Öncülüğünde 150 Puanlık Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret savaşı, şirketin yönetiminde görülen değişiklikler ve iPhone satışlarındaki düşüş gibi nedenlere bağlı olarak Apple zorlu günler geçiriyor. Apple hisse senetleri bugünkü kayıplarını, diğer teknoloji hisselerine yaydı ve sektörde baskı oluşturdu. Yatırımcılar ise FED’in faiz indirimine yönelik beklentilerini sürdürüyorlar.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 157 puan düşerken, S&P 500 yüzde 0,5 ve Nasdaq Kompoziti yüzde 0,7’den fazla değer kaybetti.

Dow Teknoloji Sektörüyle DüşüyorGeçen hafta rekor kapanış seviyelerini kaydeden ABD endeksleri bu haftaya düşüşle başladılar. Geçen haftanın ortasında S&P 500 endeksi, FED’in faiz indirimi beklentilerinin zirveye ulaşmasının ardından rekor kapanış seviyesi kaydetti. Dow Jones vadelileri ise küresel büyüme endişelerine rağmen beklentilerle birlikte yükseliş göstermişti.

Geçen haftanın son işlem gününde açıklanan ABD tarım dışı istihdam ve isşizlik verilerinden, FED’in faiz indirimi yapıp yapmayacağına dair bilgi alınması bekleniyordu. Eğer veriler beklentileri karşılayamazsa FED’in Temmuz ayının sonunda gerçekleşecek FOMC toplantısında faiz indirimine gideceği söyleniyordu. Ama ABD tarım dışı istihdam verisi, Haziran ayında 224 bin artışla beklentilerin bir hayli üstünde geldi.

Tarım dışı istihdamın beklentileri fazlasıyla karşılaması nedeniyle FED’in faiz indirimine yönelik beklentilerde bir kırılma yaşandı.

İstihdam FED Etkisiİstihdam verileri öncesinde Dow Jones vadeli işlem sözleşmeleri 11 puanlık bir düşüşle sessiz bir açılışa işaret etmişti. Bugün ise teknoloji hisselerinde görülen düşüşle birlikte Dow Jones Sanayi Ortalaması’nda yukarı yönlü görünüm bozulmuş oldu.

Apple hisseleri, Rosenblatt Securities’teki bir analistin tarafsız satış yapmak için şirketin derecesini düşürdükten sonra yüzde 1’den fazla değer kaybetti. Analist, Apple’ın iPhone satışlarının düşmesi ve diğer ürünlerdeki büyümenin yavaşlaması nedeniyle hisse senedinin önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde temel bozulmalarla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Apple’ın öncülük ettiği düşüşe; NetApp ve Jupiter Networks gibi diğer teknoloji şirketlerinin hisseleri de eşlik etti.

Apple Hisseleri DüşüşMicron Technology, Applied Materials ve Lam Research de son olarak düşüşe katılan teknoloji sektörü hisseleri oldular. Wall Street ise Çarşamba günü FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılacak Kongre konuşmasına odaklandı. Powell’ın ifadesinden, beklenenden daha güçlü gelen iş verilerinin FED’in bu ayın sonunda oranları düşürüp düşürmeyeceği ile ilgili sorulara cevap getirmesi bekleniyor.

Spartan Capital Securities Piyasa Ekonomisti olan Peter Cardillo, Cuma günkü istihdam verilerinin pazarı fazlasıyla şaşırttığını dile getirdi. Cardillo, bu sonucun FED’in harekete geçme ihtimalini azalttığını düşünüyor ve bir sonraki para politikası hamlesine karar vermeden önce daha fazla kanıt toplamaları gerekeceğini ifade ediyor.

FED geçen ay faiz indirimi için kapıyı aralamış ve mevcut ABD ekonomik büyümesini sürdürmek için uygun bir şekilde davranacağını taahhüt etmişti.

Haziran Toplantısında Faiz İndirimi İşaretiFirst Franklin Financial Services Baş Stratejisti olan Brett Ewing Pazartesi günü CNBC’ye verdiği bilgilerde, Powell’ın FED Başkanlığı görevine geldiği zamandan beri kariyerindeki en önemli haftalardan birini yaşadığını söyledi. Ewing, “Sanırım, sizin de dediğiniz gibi, Temmuz ayının sonunda en düşük oranda bir çeyrek puanlık piyasa beklentileri var, ancak FED henüz gerçekleşmeyeceğine karar vermedi,” dedi.

Ewing, bu hafta Powell’ın faiz indirimi ile ilgili piyasayı hazırlaması gerektiğine de dikkat çekiyor. Eğer piyasa beklentilerinden farklı yönde hareket edecekse şok etkisi yaratmamak için bunun sinyalini vermesi gerekiyor. Daha önce ise faiz indirimi yapmadan piyasanın tıpkı yapılmış gibi fiyatlanmasını istediği belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.