Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Jones, Goldman Sachs’ın Güçlü Kazançlarıyla Yeni Rekor Seviyeye Ulaştı

Dow Jones Sanayi Ortalaması, açılış öncesinde Goldman Sachs'tan gelen güçlü kazanç raporuyla yeni rekor kaydetti.
Dow Jones, Goldman Sachs’ın Güçlü Kazançlarıyla Yeni Rekor Seviyeye Ulaştı
Yorum

Bugün ABD bankalarının art arda gelen kazançlarıyla birlikte hareketli anlar yaşandı. Şimdiye kadar kazanç raporu açıklayan bankaların, pek de kötümser sonuçlar paylaşmadığı gözlenirken, borsaya etkileri de olumlu oldu. Goldman Sachs’ın analist beklentilerini aşan kazançlarıyla birlikte Dow, yeni bir rekor kaydetti.

Dow 30 hisse senedi endeksi, açılıştan kısa bir süre sonra tarihinde ilk defa 27.388,57 puana yükseldi.

Dow Yeni Rekor KırdıDow Jones Sanayi Ortalaması olarak da anılan 30 hisse senedi endeksi, sadece 11 puan yükselerek işlem gördü. S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti ise yatay bir seviyeden işlem gördüler.

Goldman Sachs’ın güçlü sonuçları, şirketin yatırım bankacılığı ve alım satım bölümlerinden kaynaklandı. Raporun ardından Goldman hisseleri yüzde 2,3 oranında artış kaydetti. Ancak hisse senedi kazançları, J.P. Morgan Chase ve Johnson & Johnson’daki düşüşlerle birlikte dengelendi.

J.P. Morgan Chase, 2019 yılındaki net faiz geliri görünümünü düşürdükten sonra yüzde 0,2 oranında değer kaybetti.

J.P. Morgan Chase Yüzde 0,2 KayıpTahmin düşüşü, üç ayda bir beklenenden daha iyi sonuçlar verdi. Bankanın bir yık önceki döneme oranla karını yüzde 16 artırarak 9,65 milyar dolara veya hisse başına 2,82 dolara yükselttiği açıklandı. Johnson & Johnson ise 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 42 oranında bir kar artışı bildirmesine karşın, bu çeyrekte yüzde 1,3 oranında düşüş kaydetti.

FactSet’e göre; şu ana kadar S&P 500 şirketlerinin yüzde 5’inden biraz fazlasının takvimi ikinci çeyrek kazancı açıkladığını gösterdi. Bu şirketler arasında yüzde 85’inden fazlası beklenenden daha iyi kazanç elde etti.

Yatırımcılar, kazanç mevsimi için güçlü bir başlangıç yapmayı memnuniyetle karşılayacaktır; ancak kurumsal karlar için görünüm kasvetli olmaya devam edecektir.

Kazançlar Güçlü, Görünüm KasvetliFactSet verilerine göre analistler; yılın ikinci çeyreğinde S&P 500 kazançlarının yüzde 3 oranında düşmesini bekliyorlar. Seven Report Kurucusu Tom Essaye, “Bu kazanç mevsimine bakıldığında, asıl soru şudur: Ticarette belirsizlik, harcamaları ve yatırımı geri çekmesine neden olacak, böylece kazançlar üzerine ağırlaşacak mı?” ifadelerini kullandı.

Essaye, Çin odaklı sanayicilerin ötesindeki işletmelerin de daha muhafazakar hale geldiğine dair kanıtlar varsa bunun gelecekteki kazançlar için büyük bir olumsuz olacağını ifade etti. Çin ve ABD , geçen yıldan bu yana birbirlerinin ithalatına milyarlarca dolar tarife getirdiler. Devam eden bu savaş, dünya çapında bir ekonomik büyüme korkusu yarattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu