Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow, 2019’un En Kötü Gününden Toparlanmaya Çalışırken Olumsuz Seyrini Sürdürüyor

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 2019 yılının en kötü gününü geride bırakmaya çalışırken, negatif seyrini sürdürüyor.
Dow, 2019’un En Kötü Gününden Toparlanmaya Çalışırken Olumsuz Seyrini Sürdürüyor
Yorum

ABD’de perakende devi Walmart’ın güçlü sonuçları ve olumlu ekonomik veriler, yatırımcı hissiyatının artmasını sağladı. Hisse senetleri ise bunlara bağlı olarak bugünkü işlemlerde yükselişe geçti. Bir önceki seansta elde ettikleri sert zararların bir kısmını toparlamayı başardılar.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, yılın en kötü gününden bir miktar toparlanarak yaklaşık 81 puan yükseliş kaydetti.

Dow Jones 81 Puan YükselişS&P 500 endeksi yüzde 0,3 oranında değer kazanırken, Nasdaq Kompoziti yüzde 0,2 oranında yükseldi. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü olan Hua Chunying’in iki liderin Osaka’da vardığı fikir birliğini uygulamalarını ümit ettiklerini söylemesiyle birlikte pazar erken saatlerde zarar gördü.

Aynı zamanda göreceli olarak güçlü bir ABD ekonomisi gösteren bir dizi ekonomik veri de pazarın yükselişine yardımcı oldu. Perakende satışlar, Temmuz ayında sağlam bir şekilde yükseliş kaydederken, tüketici iyimserliğinin bir işareti olarak beklentileri aştı. ABD’nin üretkenliği de ikinci çeyrekte yüzde 2,3 oranında sağlıklı bir büyümeye işaret etti.

Raymond James’in özel müşteri grubunun genel müdürü olan Larry Adam, “Bu sabahki ekonomik verilerin hisse senedi piyasaları üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Dün ABD de dahil olmak üzere küresel durgunluğun tüm bu korkuları ile bugün bu rakamlar, tüketicinin burada oldukça sağlam olmaya devam ettiğini gösterdi,” dedi.

Walmart, beklenenden daha iyi bir kazanç raporu olduğunu bildirdi ve tüm yıl için görünümünü de yükseltti.

Walmart Beklenenden İyi KazançÇin’in 300 milyar dolarlık malları için en son ABD tarifelerine karşı gerekli önlemleri almak zorunda kaldığı ve ABD’nin iki ülkenin liderlerinin ulaştığı bir fikir birliğini ciddi bir şekilde ihlal ettiği belirtildi.

Bugünkü oturum, Dow’un tahvil piyasasındaki durgunluk sinyalinin ortasında Çarşamba günü 800 puanlık zararını takip ediyor. Borsa, önceki oturumunda dördüncü en büyük puan düşüşünde iki ayın en düşük seviyesine gerileyerek 800 puan düşüşle birlikte büyük bir darbe almış oldu. Dow’un yüzde 3’lük düşüşü, bu yılın en kötüsüydü.

Hisselere bakıldığında ise Cisco hisselerinin ticaret savaşındaki son durum nedeniyle değer kaybettiği dikkat çekiyor.

Cisco Ticaret Savaşı ile DüşüşCisco hisseleri, ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan önemli bir etki nedeniyle gelecekteki kazanımların beklenenden daha hafif olacağını açıklamasının ardından yüzde 6 oranında değer kaybetti. Teknoloji devi, Çin gelirinin geçen çeyrek yıllık bazda yüzde 25 düştüğünü dile getirdi.

General Electric hisseleri ise Madoff muhbiri Harry Markopolos’un iflasın eşiğinde GE’yi bırakan bir Enronesque iş yaklaşımı keşfettiğini söyledikten sonra yüzde 5’ten fazla değer kaybetti.

Çarşamba günü gerçekleşen büyük satış de 10 yıllık Hazine bonosunun getirisinin, kısa bir süreliğine 2 yıllıkların altına düşmesini tetikledi.

Çarşamba Günü Büyük SatışGetiri eğrisinin bu anahtar bölümünün tersine çevrilmesi, ekonomik durgunlukların güvenilir bir göstergesi olarak kabul ediliyor. 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi ise tarihte ilk kez yüzde 2 seviyesinin altına düştü. J.P. Morgan Genel Müdürü Adam Crisafulli, dün yayımladığı bir notta, “2 ile 10 inversiyonu, stokların görmezden gelmekte zorlandığı çok olumsuz bir sinyal gönderiyor,” ifadelerini kullandı.

Bu hafta, Trump bazı Çin malları için tarifeleri ertelemeye karar verirken, bazı ürünleri tarife listesinden çıkarttı. Trump bu kararıyla birlikte tatil alışveriş sezonu üzerinde olumsuz bir etki yaratmak istemediğini duyurdu. Duyuru, Dow Jones’a Salı günü 300 puandan fazla toparlanma imkanı verdi. Bu kazanımlar ise Çarşamba günkü büyük satışta kaybedildi.

Trump Çarşamba günü, ertelemenin Çin’e ABD’den daha çok yardım ettiğini ancak karşılık verileceğini dile getirdi.

Erteleme Çin'e YarayacakHisse senedi yatırımcıları için oynak ve fakir geçen bir hafta olurken, S&P 500 endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 1,2 oranında geriledi. Ardından bir sonraki oturumda yüzde 1,5’lik bir toparlanma görüldükten sonra S&P 500, Çarşamba günü yüzde 2,9 oranında satış aldı.

Bespoke Investment Group, bu ardışık düşüşlerin nispeten nadir olduğunu ve son 30 yılda sadece 19 kere gerçekleştiğini söyledi. Gruba göre; bu sarsıcı eylem genellikle olumlu uzun vadeli bir sonuç vermez. Aynı zamanda S&P 500 endeksinin ortalama yüzde 2,9 oranında düşüşle 6 ay öncesine geri döndüğü belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu