Yatırım yapmaya başla!

Dövizle Borçlanma Yasağı Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek küçük ve orta ölçekli olmak üzere 23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağının getirileceğini duyurdu. Detaylar haberimizde...
Dövizle Borçlanma Yasağı Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz açığı olan 23 bin firmaya borçlanma yasağı getirileceğini, veri toplamanın yasal alt yapısını bu hafta oluşturduklarını duyurdu. Mehmet Şimşek, makine-teçhizat ve kamu özel sektör projeleri gibi alanların bu uygulama dışında tutulacağını söyledi.

Hükümet daha önce döviz açık pozisyonu olan 23 bin orta ve küçük ölçekli firmanın dövizle borçlanmasını yasaklayacağını duyurmuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada söz konusu uygulama hakkında atılan adımların detaylarını verdi. İlk olarak 2 bin büyük şirkete ilişkin veri toplamanın alt yapısının bu hafta tamamlandığını, bu şirketlerin döviz açığındaki payının ise %84 civarında olduğunu söyledi. 23 bin firmanın döviz yükümlülüğü payının %16 olduğu belirtilirken, bunu 15 milyon dolar altında küçük ve orta ölçekli şirketler olduğunu bildirdi.

Reel sektör döviz varlıklarının döviz yükümlülüklerinden 7,3 milyar dolar daha fazla olduğunu söyledi.

Türk lirasındaki değer kaybının ve dalgalanmanın reel sektör için endişe teşkil ettiğini söyleyen Mehmet Şimşek, çok yakında Türkiye’de önemli bir yapısal reform yapacaklarını duyurdu. Söz konusu reform paketinin 2018’in ilk çeyreğinde hayata geçirileceğini söyleyen Şimşek, projenin inşaat, icra ve iflas gibi birçok alanı ilgilendirdiğini söyledi.

Yapılması planlanan bu reform sayesinde Dünya Bankası iş yapma endeksi sıralamasında daha yukarılara çıkabileceğimizi belirtti. Bu sayede Türkiye’nin çektiği doğrudan yatırımların da iki katına çıkabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bankalarımızın aktif kalitesinin yüksek, kaldıraç oranının ise oldukça makul olduğunu söyledi.

Son dönemde Türk lirasındaki değer kaybına değinen Şimşek, Türkiye algısının bozulmasının lirayı aşağı yöne çektiğini ifade etti. Şu an kamu açığının makul düzeyde olduğunu ve sermayemizin olası şokları kaldırabilecek durumda olduğunu söyledi. Bankacılık sektörünün en büyük sorununun kredi mevduat oranının çok yüksek olması olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, bu sektöründe önemli bir şok halinde ayakta kalabileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum