Yatırım yapmaya başla!

Dövizle Borçlanma Tedbirleri KOBİ’lerde Yüksek Maliyet Endişesi Yaratıyor

Döviz kurlarında yaşanan rekor yükselişler nedeniyle alınan tedbirler, riskleri azaltırken KOBİ'lerin yatırım maliyeti konusunda endişesini artırdı. İşte detaylar;
Dövizle Borçlanma Tedbirleri KOBİ’lerde Yüksek Maliyet Endişesi Yaratıyor

Türkiye dövizle borçlanma konusunda yeni düzenlemeler getiriyor. Bu konuda alınan önlemler ve düzenlemeler, kur risklerini azaltırken KOBİ’lerin yatırım maliyetini artırabilir. Bu noktada artan endişeler, özellikle leasing yoluyla yatırım yapan KOBİ’leri olumsuz etkileyebilir. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek‘in açıklamalarına göre; döviz geliri olmayan KOBİ’ler dövizle borçlanmayacaklar. Ama bu durum yatırım yapanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Mehmet Şimşek, “kur riskini güçlü bir şekilde yöneteceğiz,” dedi ve açıklamaları bazı endişelere neden oldu.

Kur Riski Düzenlemeleri Endişe Yarattı

Yapılacak düzenlemeye göre; dövizle borçlanabilecek şirketler belirlenecek ve eşik değerler ölçüsünde kredi kullanımı söz konusu olacak. Döviz geliri olamayan KOBİ’ler ise dövizle borçlanmayacak. Ama bu durum, leasing yoluyla yatırım yapan KOBİ’ler için endişelerin artmasına neden oldu.

Çünkü yatırımlarını leasing yoluyla yapan ve dövizle borçlanan işletmelerin % 4 olan yatırım maliyetinin % 16’ya yükselmesi riskiyle karşılaşılıyor.

Leasing Yoluyla Yatırım Yapanlarda Maliyet Endişesi

Bu maliyet artışının ise yatırımların düşmesine neden olacağı biliniyor. İş dünyasının önemli temsilcileri bu düzenlemelerin uzun vadede KOBİ’lerin döviz riskini azaltacağını ama yatırım maliyetlerini artıracağını ifade ettiler.

Ayrıca ithalatçı şirketlerin, leasing ile satamadıkları ürünler için döviz kur riskini üstüne almayacakları ve daha yüksek fiyat belirleyecekleri söyleniyor.

İthalatçı Şirketler Daha Yüksek Fiyat Belirleyecek

Bazı sanayiciler ise ihracatçı firmaların, dövizle borçlanamayan şirketler için komisyon karşılığında leasing yapabileceği yorumunu yapıyorlar. Leasing sektörünün yetkilileri ise yatırım yapacak KOBİ’lerin yatırımlarını uzun vadeli belli oranda kredi ile aldıklarını; ama bankacıların kredi süresinde faizleri artırıp geri çağırabileceğini savunuyorlar. Bu nedenle banka faizlerinde dalgalanma olduğu zaman, piyasada nakit sıkışıklığı yaşanması sorunu ile karşılaşılabileceği düşünülüyor.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü düzenlemeyle ilgili yaptığı değerlendirmesinde, yatırımları aksatmayacak düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Memiş Kütükcü Kur Riski Düzenleme Yorumu

Alınacak tedbirlerin, özellikle finansal kiralama ile yapılan yatırımları kesinlikle aksatmayacak şekilde olması gerektiğini söyledi. Dövizlerin dalgalandığı dönemlerde, sanayicilerin çok yüksek bir kur riski taşıdıklarını hatırlattı. Sanayicilere ise kazandıkları para cinsinden borçlanmalarını ve kur riskini minimize etmelerini tavsiye etti.

Sanayicilerin yoğun bir makine yatırımı yaptıklarını söyleyen Kütükcü, leasing yöntemiyle bunun yapıldığını hatırlattı.

Leasing Yoluyla Makine Yatırımı

Konya’da toplam leasing işleminin % 32’sini makine yatırımları oluşturuyor diyen Kütükcü, Türkiye genelinde de bu oranın büyük olduğunu belirtti. Bu nedenle yapılacak düzenlemede, bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

OSTİM İş Makineleri Kümelenmesi Başkanı Halide Rasim ise düzenlemenin, yatırım maliyetlerini yükseltip işlem hacmini daraltacağını söyledi.

Halide Rasim Kur Riski Düzenleme Yorumu

Halide Rasim, kur riskinin önceki dönemde finansal kiralama ile müşteri üzerinde olduğunu da kaydetti. Düzenlemeyle birlikte kur riskinin ithalatçı şirkete kalacağını ve bu nedenle kurun daha yüksekten hesaplayacaklarını söyledi. Bu durumun ise yatırım maliyetlerini yükselteceğine ve yatırımcı sayısını azaltacağına dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum