Yatırım yapmaya başla!

Dövizler Rahip Brunson Krizinin Bitmesiyle Haftaya Ekside Veda Etti

Bir süredir devam eden ve Türkiye'nin zorlu bir sürece girmesine neden olan Rahip Brunson artık serbest. Dövizlere tarihi zirveler yaşatan bu süreç henüz sona ermese de hafta ekside tamamlandı. İşte detaylar;
Dövizler Rahip Brunson Krizinin Bitmesiyle Haftaya Ekside Veda Etti

Bu yıl Türk lirası için son derece zorlu bir ikinci yarı yaşanıyor diyebiliriz. Bu uzun dönemli sorunların beraberinde getirdiği etkilerden kaynaklanıyor. Enflasyon, cari açık ve faiz gibi konulara ek olarak, darbe girişimi, Rahip Brunson ile başlayan Trump saldırıları, Türk lirasının 2018 yılının ikinci yarısını her gün yeni bir şokla karşıladı. Öyle ki; 1 Ocak’ta 3,7946 lira olan dolar, 12 Ekim’de 5,9866 lirayı gördü. Elbette bundan önce daha neleri gördü…

Dördüncü duruşmada serbest kalan Rahip Brunson, ABD ile Türkiye arasındaki iplerin fazlasıyla gerilmesine neden oldu. Trump’ın Türkiye’ye yönelik saldırılarına yurt içi piyasalar eksi yönde karşılık verirken, TL ve borsada sert düşüşler yaşandı. Kısaca FETÖ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle yargılanırken, ABD ise ‘Brunson iyi bir din adamıdır’ sözleriyle Türkiye’yi tehdit etti. Böylece gerilen ilişkiler, yaptırımlarla sonuçlandı ve Türkiye ekonomisi olumsuz etkilendi.

4. duruşmanın olduğu gün dolar kuru 5,85 lira seviyelerine kadar geriledikten sonra gün boyu geniş bir bantta dalgalandı.

Dolar Duruşma Günü Dalgalı

12 Ekim sabahına 5,9160 liradan başlayan dolar kuru, bir süre yatay seyrettikten sonra bir düşüp bir çıktı. Öyle ki TSİ 10:35’te 5,9866 liradan işlem görürken, 10:45’te 5,9361 liradan alıcı buldu. Gün boyu bu dalgalanmaları sürdürürken, Brunson’ın tutukluluk sürecinin devam etmesiyle 7 liranın yeniden görüleceği söylendi. Serbest bırakılması düşünülmeyen Brunson’ın beraat etmesi ise şaşkınlıkla karşılanırken, dolar kuru da ilk tepki olarak yükseliş kaydetti.

Dolar kurundaki hareketlere benzer şekilde Euro, sterlin ve diğer kurlarda da aşırı dalgalı bir gün geçirildi.

Diğer Dövizler de Dalgalı Seyretti

Euro kuru, güne 6,8433 liradan başladıktan sonra kapanışı 6,7896 liradan gerçekleştirdi. Sterlin ise 7,8201 liradan alıcı bularak başladıktan sonra 7,7274 lira ile kapanış yaptı. İsviçre frangı 5,9252 liradan, Kanada doları 4,5188 liradan, Çin yuanı 0,8504 liradan ve Japon yeni 5,2436 liradan haftayı kapattı. Günün ilk saatlerinde gerileyen kurlar, rahibin serbest kalması ile önce yükseldi, daha sonra düşüş kaydetti.

9 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan Rahip Andrew Brunson, 25 Temmuz’daki mahkemeden beri ev hapsinde bulunuyor. FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçeleri ile tutuklanan Brunson’ın 35 yıla kadar hapsi isteniyordu. Ardından bu ceza ev hapsine çevrildi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, dolar kurunda da tsunami gibi iniş – çıkış dalgaları yaşanıyordu.

Olayların kızışmasına neden olan 25 Temmuz gününde dolar kuru, 4,8876 ile en yüksek, 4,7703 ile en düşük seviyesini kaydetti.

Olayların Başladığı Gün Dolar Kuru

Cezanın ev hapsine çevrilmesi ile bir miktar düşüş yaşansa da dolar kuru her gün biraz daha yükselerek karşılık verdi. Tarihi zirvesini ise 13 Ağustos 2018 tarihinde 7,1104 lira kaydetti. Sürecin aşırı dalgalı geçtiğini o tarihin açılış, kapanış ve zirvelerine göz atarak daha iyi anlayabiliriz. 7,1104 liralık tarihi zirvenin yaşandığı günün açılışı 7,0617 liradan yaparken, kapanışı 6,8714 liradan gerçekleşti. En düşük seviye ise 6,4461 lira olarak kaydedildi.

Doların 7 liranın üstünü görmesinin ardından ilk hamle TCMB’den geldi. Daha sonra BDDK swap işlemlerine yönelik bir hamle yaptı. Bu hamlelerle birlikte dolar kurunda düşüş yaşandı ve 13 Ağustos zirvesinden sonra 16 Ağustos’ta 5,7012 liraya kadar geriledi. Ama bu seviyelerde fazla tutunamadı ve 30 Ağustos’ta 6,4690 liradan başladıktan sonra 6,8421 liraya kadar yükseldi. Kısaca bahsettiğimiz bu dalgalı dönemin dün serbest kalan Brunson sonrasında düzelmesi tahmin ediliyor.

Elbette bu süreçte yükselen faiz oranları, beklentilerin hayli üstünde gelen enflasyon gibi nedenler de Türk lirasının değer kaybını artırdı.

Türk Lirasında Değer Kayıpları Yaşandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Model, Yeni Ekonomi Programı ve Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı gibi ekonomiye yönelik iş planlarını kamuoyuyla paylaştı. Enflasyon, cari açık, sürdürülebilir büyüme ve faiz temelli bu programlara yönelik beklentiler artıyor. Gerçekçi hedeflere sahip olan programlar destek buluyor ve şimdi beklentiler Türkiye ekonomisinin düzelme sürecine girmesi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum