Paylaşım

Döviz Piyasası Haftanın Son İşlem Gününe Yatay Başladı


 

Yılın son günlerine yaklaşırken hacimlerin düşük olmasının da etkisiyle döviz piyasası yatay bir seyir izliyor. Dolar ve Euro cephesinden son gelişmeler haberimizde...

Döviz piyasası 2017 yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, hacimlerin düşük olması nedeniyle yatay bir seyir izliyor. Serbest piyasada dolar güne 3,82, Euro 4,53, Sterlin 5,12 seviyesinden başladı.

Haftaya 3,85 seviyesinden başlayan dolar kuru, son işlem gününde 3,82 seviyesinden işlem görüyor.

Bu hafta piyasaların odağında ABD vergi reformu tasarısının Senato’dan geçme konusu yer alıyordu. Tasarının Kongre’den geçmesi ABD tahvil faizlerini yükseltti ancak döviz piyasalarının sakin bir seyir izlemesine neden oldu. Hatta dolar hafta boyunca aşağı yönde bir hareket izledi.

Cumhuriyetçilerin hazırladığı vergi indirimi tasarısı zaten daha önce de Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti. Bu hafta yapılan oylama ile alınan nihai karardan sonra ABD Başkanı Donald Trump imzayı atacak ve vergi reformu tasarısı yasal bir hale gelecek.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy dolar kurunun 3,81 seviyesinin altında kalıcı olamayacağını belirtti.

New York’ta görülen Zarrab davasına da değinen Aksoy, doların artan riskler nedeniyle 3,81’de, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %12 seviyesinin altında kalıcı olamayacağını, dalgalanmanın sona ermesiyle birlikte Türkiye piyasasının hızlı bir reaksiyon vereceğini ifade etti. Goldman Sachs ise Dolar/TL için 12 aylık tahminini 3,90 olarak bildirdi.

Euro, Katalonya’daki seçim sonuçlarının İspanya’dan ayrılık yanlılarının kazanması ile sonuçlanmasının ardından değer kaybetti.

EUR/TRY güne 4,53 seviyesinden başladı. İspanya hükümeti bu seçimde bağımsızlık taraftarı partilerin üstünlüğünün yıkılacağını ve İspanya’dan ayrılma isteklerinin sona ereceğini düşünüyordu. Fakat beklenen olmadı. Yapılan seçimde 135 sandalyenin 70’inin bağımsızlık taraftarı oy kullandığı ortaya çıktı. Seçim sonrasında EUR/USD paritesi ise 1,18 seviyesine geriledi.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafta başından bu yana görülen ılımlı hava Türk lirasına da yansıdı.

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta geç likidite penceresi faizini 50 baz puan artırdığını açıklamıştı. Alınan bu karar uzmanlar açısından piyasayı destekleyen unsurlar arasında yer alıyor. Yılın son günlerinde piyasalar FED ve TCMB faiz kararlarını takip ediyordu. Bu kararların ardından nispeten olumlu günler geçiren piyasalar, ABD vergi reformu, ABD’de süren davadaki gelişmeler, ABD ve AB arasında başlaması beklenen ticari kriz ve Kudüs olaylarını takip ediyor. Bu arada dün akşam Birleşmiş Milletler’de yapılan oylamada ABD’nin Kudüs için kararı yok sayıldı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın