Paylaşım

Döviz Kuru Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


 

Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar, paralarını doğru şekilde yöneten yatırımcılar için kazanç sağlamaktadır. Bu anlamda öncelikle dövizlerin tanınması, fiyatlarının neden değiştiğinin bilinmesi ve kurların yorumlanması gerekir. Yakın zamanda doların TL karşısında değerinin artması, yatırımcıların ilgisini dövizlere çevirmiştir. Özellikle kurlar hakkında bilgi sahibi olanlar bu durumdan karlı çıkmıştır. Bu yüzden bilmeyenler için döviz kuru nedir, çeşitleri nelerdir gibi soruları cevaplandırarak, hareketliliklerden yararlanmanız, fırsatları değerlendirebilmeniz açısından bilgi vermek istiyoruz:

Türk lirası dışındaki para birimlerine biliyorsunuz ki döviz denmektedir. Bu cümleden yola çıkarak her ülkenin resmi olarak kullanmış olduğu para biriminin dışında kalan türlere döviz denir diyebiliriz. Biliyorsunuz ki döviz işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için en az iki farklı döviz türüne ihtiyaç duyulur. Kurlara bakılarak, birbirlerine karşı olan değerleri hesaplanarak fiyat hareketliliği değerlendirilebilir. Ama bunun için döviz nedir, yatırımı nasıl ve nerede yapılır sorusunun yanıtını bilerek, seçtiğiniz alternatif yönteme uygun mantıkta işlemlerinizi yürütmeniz gerekir. En temel mantık alım ve satım arasında fark olmasıdır. Faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda fiyatlar arasındaki fark yüksektir. Bu nedenle yatırımcılar oranları takip ederek yatırım işlemlerini gerçekleştirerek, aradaki farktan kazanç sağlamaktadır.

Şimdi, döviz alım – satım işlemlerinde başarılı olmak için mutlaka bilinmesi gereken temel bilgilerin arasında yer alan döviz kuru nedir, çeşitleri nelerdir gibi soruların cevapları üzerinde durmak istiyoruz:

Döviz Kuru Nedir?

Döviz Kuru Nedir?Döviz kuru, yatırımcının kullanmış olduğu resmi para biriminin diğer ülkede kullanılan para birimine olan karşı değerini ifade etmektedir. Türk lirasının dolar cinsinden değeri, TL/Dolar kuru üzerinden hesaplanırken, Euro cinsinden ise TL/Euro kuru şeklinde hesaplanmaktadır. Bu anlamda gelişen koşullara göre işlem yapılan yerde direkt kurlar hesaplanmış bir şekilde karşınıza gelir. Buna göre karlı olup olmayacağına karar vererek, birikimlerinizi değerlendirmek için alım – satım işleminde bulunabilirsiniz. Önemli olan anlık yaşanacak olan değişimleri yorumlayarak etkili kazanımlara imza atabilmektedir. Bunun için de temel konuları bilmenizde fayda vardır.

Döviz kurları serbest bir şekilde arz ve talep faktörlerine bağlı olarak belirlense de merkez bankaları bazı durumlarda müdahalede bulunabilmektedir. Bu nedenle döviz işlemi yapan her kişinin merkez bankalarının açıklamalarını dikkate alması gerekir. İşlem yapıldığı andaki değerler döviz kurlarıdır. Örneğin, dolar karşısında TL’nin güçleneceğini öngörerek elinizdeki dövizi bozdurup değeri 0,3575 üzerinden Türk lirası yatırımı yaptığınızda bu seviye Dolar/TL paritesinin kuru ifade etmektedir.

Döviz kurları doğrudan ve dolaylı olmak üzere farklı iki şekilde belirlenir. Doğrudan kotasyon, bir birimi yabancı para karşılığı olan kurdur. 1 $ ile kaç TL alınır sorusunun cevabı doğrudan kotasyona örnektir. Dolaylı kotasyon ise döviz kurunun bir birim miktarı resmi para birimi, yabancı döviz cinsinden hesaplanmaktır. Örnek olarak da 1 TL ile kaç dolar alınabilir sorusunu gösterebiliriz. Buna bağlı olarak Amerika’da dolaylı, Türkiye’de ise doğrudan kotasyon uygulamasının kullanıldığını söyleyebiliriz.

Ekonomik yönlü olumlu veya olumsuz durumlar dövizlerin değerlerine direkt olarak etki eder. Bunun nedeni bu durumun doğrudan para birimleri ile ilişkisinin olmasıdır. Bu yüzden özellikle yatırım yapacağınız paritenin hangi band aralığında ilerleyeceğini, gerileyeceğini tahmin edebilmek için işlem yaptığınız dövizlerin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve gelişmeleri takip etmelisiniz. Bu konuda ekonomik takvimden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Bu uygulama sayesinde dünyanın diğer ucunda yaşanan gelişmelerden, alınan kararlardan anında haberdar olursunuz. Buna bağlı olarak da kurları yorumlayabilirsiniz. Ama bunun için belli bir tecrübeye ihtiyacınız vardır.

Örneğin, ABD’nin faiz oranlarını arttırma politikasının doları güçlendireceğini bilmeniz gerektiği gibi diğer dövizlerin değerlerini hangi açıdan etkileyeceğine karar vermeniz gerekir. Bu anlamda ekonomi uzmanlarının yorumlarını takip edebilirsiniz. Böylece gün geçtikçe meydana gelen olaylar karşısında fiyatlara olan bakış açınız gelişir. Artık gündeme göre kendi yorumlarınızı daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz. Faiz oranları arttırıldığında, azaltıldığında veya diğer yönlü para politikası uygulamalarında nasıl hareket edeceğinize karar verebilirsiniz. Böylece işlemlerinizi beklentilerinizi gerçekleştirecek en uygun seviyelerden yaparak isteklerinizi karşılayabilirsiniz.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?Döviz kuru işlemleri biliyorsunuz farklı para cinsleri üzerinden minimum iki para birimi ile gerçekleştirilir. Biri alım, diğeri ise satış yönünde işlem görür. Kurlar arasında da alış ve satış değerleri farklıdır. Alım yapılacağı değeri gösteren kura alış, satış gerçekleştirilecek fiyat ise satış kurunu ifade etmektedir. Örneğin, döviz bürosuna giderek Türk lirası veya diğer döviz alımında bulunduğunuzda işlemlerinizi alış kuru üzerinden gerçekleştirirsiniz. Aynı şekilde elinizde bulunan dövizlerin değeri arttığında kazanç elde ettiğinizde gidip bozdurma işlemlerinizde satış kuru üzerinden yapılmaktadır.

Döviz kurları ülkemizde üç farklı şekilde oluşmaktadır. Bunlar; merkez bankalarının müdahaleleri, serbest piyasa koşulları ve özel finans kuruluşları tarafından yapılan durumlar olarak sıralayabiliriz. Bu hususları bilmenizde fayda vardır. Çünkü esnek, sabit ve denetimli kur sisteminin var olduğu sıralarda ekonominin durumunu anlayabilirsiniz. Buna göre de yatırım yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz. Bunun için ülkemiz merkez bankasının uygulayacağı politikaları bilmelisiniz. Şimdi, bu üç kriterden bahsetmek gerekirse;

Birincisi, piyasanın esnek olduğu durumlarda, merkez bankaları gerek görmedikçe kura müdahale etmemektedir. Yani kurların esnek yapıda olmasına, dalgalanmasına karışmamaktadır. Böylece esnek döviz kur sistemi oluşmaktadır. Müdahale edilmediği için döviz değerinin olumlu yönde arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. İkincisi, sabit kur sistemi ise merkez bankası kura müdahale ederek, düşüşleri engellemeye, dengede tutmaya çalışır. Bu nedenle sabit kur sisteminde yatırım yapmak iyi bir bilgi ve deneyim istemektedir. Son kur sistemi ise denetimlidir. Kurdaki dalgalanmaların ileri tarihte istenen ölçüde olmayacağını tahmin ederek, merkez bankasının denetimi ele almayı planladığı duruma ise denetimli kur sistemi denilmektedir.

Döviz kuru çeşitleri de nominal, reel, efektif ve çapraz olmak üzere dört tanedir. Bunlara değinmek gerekirse;

Nominal kur, döviz bürolarında, finans piyasalarında görülen kurdur. Dövizin, ulusal para çevrilmesi anlamına gelir. Reel kur ise nominal ile bağlantılıdır. Nominal kurların enflasyon oranlarına göre düzenlemesi sonucunda bulunur. Reel döviz kurlarında yaşanan artışlar; Dolar/TL paritesinde TL’nin değer kaybetmesine neden olur. Bu artışın gerçekleşmesi için ya nominal döviz kurunun seviyelerinin yükselmesi ya da ABD’nin fiyat genel düzeyinin, Türkiye’ye kıyasla hızlı bir şekilde artış yaşaması gerekir.

Efektif kur, döviz kurlarının birbirine olan ortalaması ile bulunur. Çapraz kur ise yabancı paranın yabancı dövize karşı olan değeridir. Yani, dolar ve Euro ile yatırım yapacak kişi hem 1 $ hem de 1 €’nun ne kadar olduğunu bilmesi gerekir. Buna göre çapraz kur hesaplaması ile Dolar/Euro paritesinin değeri hesaplanır. Döviz kuru çeşitleri bu şekildedir. İnternetten veya işlem platformları üzerinden kurlarda yaşanan değişmeleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Bunun için direkt olarak geliştirilen finans takip uygulaması programlarından da faydalanabilirsiniz. Kurların hesaplanması kur çeviricileri tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır. Bu nedenle hesap yapma işleminize gerek yoktur. Önemli olan ileri tarihte yaşanacak değer artış azalışları belirleyebilmektir. Bunun için de bilmeniz gereken bazı terimler vardır. Şimdi, bu terimler üzerinde durmak istiyoruz:

Döviz Kurlarını Yorumlamayı Sağlayan Temel Terimler

Döviz Kurlarını Yorumlamayı Sağlayan Temel TerimlerDöviz kurları biliyorsunuz ki sabit bir şekilde ilerlememektedir. Ülkelerin ekonomik durumlarına veya diğer önemli olan unsurlara bağlı olarak sürekli düşüş ve yükseliş trendi eğilimi içerisindedir. Bu nedenle bu durumları ele alan terimler vardır. En çok devalüsyon, revalüasyon terimleri kullanılır. Devalüsyon, merkez bankasının ulusal para biriminin değerini diğer ülkeler karşısında düşürme yönünde alınan bir karardır. Bu kararla para biriminin değeri geri çekilmeye başlar. Bu kararın alınmasının nedeni ise ödemeler dengesinin açık vermesidir. Bu nedenle ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmamak için böyle bir politika uygulanmaktadır. Bunun aksi ise revalüasyonu ifade etmektedir. Yani, diğer ülkeler karşısında ulusal para biriminin değerinin arttırılması halidir. Bu durumda elbette ki fiyat seviyeleri yükselişte olmaktadır.

Devalüasyon ve revalüasyon dışında da bilinmesi gereken başlıca terim resesyondur. Resesyon ekonomik anlamda daralmayı ifade eden bir terimdir. Ülke ekonomisinin resesyon dönemine geçiş yapması ile birlikte para biriminin değeri de kan kaybedecektir. Bu nedenle özellikle döviz yatırımı yapanlar için bu durum çok önemlidir. Para kazanmak istiyorsanız, değeri artış yaşayacak olan dövizlere yönelmelisiniz. Daha çok ekonomisi büyüme gösteren, canlı olan dövizleri portföyünüze eklemelisiniz. Aksi takdirde zararlı çıkan siz olursunuz.

Fiyat grafiklerinden faydalanabilirsiniz. Böylece ileri tarihte yatırım yapmayı düşündüğünüz paritenin band aralığının ne şekillerde oluşacağı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz fiyat aralıkların alım – satımlarınızı gerçekleştirerek, anlık dalgalanmaları kazanca çevirebilirsiniz. Bunun için fiyatlara etki eden faktörleri kontrol altına almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sonuç olarak, her döviz yatırımcılarının bilmesi gereken döviz kurları ve çeşitleri hakkında yazımızda bahsettik. Bunun dışında bilinmesi gereken temel terimlerin üzerinde durduk ve dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalara değindik. Başarılı olmak için kesinlikle temelden başlayarak ileri seviyeye doğru detaylı bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Bu konuda aracı kurumlarının ücretsiz eğitimleri son derece faydalıdır. Çünkü alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından verilir. Böylece hem döviz yatırımı hem de piyasa hakkında geniş bir bilgiye sahip olursunuz. Demo hesaplar aracılığıyla piyasaları tanırken bir yandan da tecrübe kazanırsınız. Bu sayede kısa süre içerisinde başarılı yatırımcıların seviyesine erişerek, hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilir, cüzdanınızın şişmesini sağlayabilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın