Yatırım yapmaya başla!

Rekora Doymayan Döviz Kurlarında Yeni Hedefler Neresi?

Dolar ve Euro gün geçmiyor ki yeni bir rekor kırmasın. Para otoritelerinin duruma müdahalesi de işe yaramazken, vatandaş yeni seviyeler için endişeli.
Rekora Doymayan Döviz Kurlarında Yeni Hedefler Neresi?

Dolar ve Euro’daki yükseliş bir türlü durdurulamıyor. Döviz kurlarında her gün yeni bir rekor haberi yazıyoruz. Türk lirası gelişen ülke para birimleri karşısında hızla değer kaybederken, vatandaş günü kurtarma çabasıyla mücadele ediyor. Öyle ki sadece son iki ay içerisinde Türk Lirası, ABD Doları karşısında %14’ten fazla değer kaybetti. Bu durum haliyle geleceğe yönelik olan belirsizliğin ve endişelerin artmasına, döviz kurlarındaki yeni seviyelerin merak edilmesine neden oluyor.

Dün akşam saatlerinde yükselişini hızlandıran dolar 3,91 seviyesine kadar tırmandı.

Dün güne 3,87 ile yatay bir başlangıç yapan dolar kuru, gün içerisinde de bu şekilde seyretti. Ancak akşam saatlerinde gelen hareketlenme kuru 3,91 seviyesine taşıdı. Dolar/TL Çarşamba gününe ise 3,89 seviyesinden başladı. Kur saat 12:20 itibariyle 3,8839 seviyesinden işlem görüyor. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, dolarda 3,89’un üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 3,95 seviyesinin teknik olarak mümkün olduğunu ifade etti.

Her ne kadar Türk Lirası değer kaybediyor olsa da dolara yatırım yapanların yüzü gülmüyor değil. Dolar cinsinden borcu olanlar için ise durum gerçekten gittikçe zor bir hal alıyor. Dövizle borçlanma tedbirleri, özellikle KOBİ’lerin yatırım maliyeti endişesini artırıyor. Reel döviz kurunun Ekim ayında, son 10 ayın en düşüğünü görmesiyle birlikte Merkez Bankası harekete geçmişti. Rezerv opsiyonu mekanizması ve reeskont hamleleri kurda birkaç saatliğine sakinlik yaratsa da Merkez Bankası’nın müdahalesi pek de işe yaramadı.

Salı günü açıklanan Almanya büyüme verilerinin beklentinin üzerinde gelmesi, Euro’ya yeni rekorlar kazandırdı.

Dün öğle saatlerinde hızlanan yükselişini hala devam ettiren Euro güne 4,60’lık yeni rekoruyla başladı. Kur şu dakikalarda 4,6025 seviyesine yükselmiş durumda. Euro’nun bu yükselişinde ayrıca yine dün açıklanan ABD, ÜFE verilerinin piyasa tahminlerinin üzerinde gelmesinin de payı oldu.

Küresel belirsizliğin arttığı şu dönemde, en önemli kırılganlık sebebi gittikçe büyüyen cari açık ve Türk lirasındaki değer kaybı…

Cari işlemler açığı Eylül ayında 4,53 milyar dolara yükseldi. Söz konusu veriler, 2016’nın aynı dönemine göre 3 milyar dolara yakın bir artış gösterdi. Daha öncesinde cari açıktaki büyüme sorun teşkil etmez, finanse edilebilir diyenler, şimdi duydukları endişeleri paylaşıyor. Bütçe açığının ve finansman ihtiyacının gittikçe büyümesi, şu anda yaşanan ekonomik görünüm üzerinde aslında doğrudan etken.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum