Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarında Dalgalanma Hızlanırken Uzmanlar Seçim Sonrası Beklentilerini Paylaştı

Dolar ve Euro gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Piyasalarda seçim belirsizliği yaşanırken, analistler Pazartesi günü finans alanında bizleri bekleyen tablo için değerlendirmede bulundu.
Döviz Kurlarında Dalgalanma Hızlanırken Uzmanlar Seçim Sonrası Beklentilerini Paylaştı

Salı günkü işlemlerde 4,77 seviyesini test eden dolar kuru, bu sabah güne 4,75’lerden başladı. Öğleden önceki işlemlerde 4,76’ya yükseldikten sonra 4,72’ye geriledi. Saat 18:00 itibarıyla ise 4,7448 liradan işlem görüyor.

Dalgalı seyrin hissedildiği Euro da 5,51’e yükseldikten sonra şu dakikalarda 5,4970 liraya gerilemiş durumda. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine sadece 4 gün kala piyasadaki volatilite net bir şekilde hissedilirken, uzmanlar seçimin ertesi günü de yüksek bir oynaklık bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin geleceğini ve gelirini lira ile belirlememiz gerektiğini söyledi.

Döviz kurlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, vatandaşlara yastık altında duran dövizleri piyasaya sürerek, Türk lirasına çevirmelerini istedi. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Türk lirasının eskisi kadar kırılgan olmadığını, son yaşanan dalgalanmaların küresel kaynaklı olduğunu ifade etmişti.

Uzmanlar seçimin ertesi gününde piyasalardaki oynaklığın hissedilir boyutta olacağını öngörüyor.

Bir yandan liderlerin seçim kampanyaları kapsamındaki vaatleri izlenirken, diğer yandan siyasi belirsizliğin piyasalarda yarattığı baskı takip ediliyor. Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, piyasaların seçim belirsizliği konusundaki tedirginliği satın aldığını, Pazartesi günü yüksek oynaklık olabileceğini ifade etti.

Haftayı şu anki seviyelerde tamamlayacağımızı düşünen Erbaş, seçime 2 gün kala hem borsada hem de kur cephesinde yeni bir fiyatlama beklemediğini söyledi. Erbaş seçim belirsizliği nedeniyle yerli ve yabancı yatırımcıların bekle-gör politikasına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Noor CM Pazarlama Müdürü Ahmet Uluhan ise piyasaları zor bir dönemin beklediğini ifade etti.

Seçimin yanı sıra dış konjonktürel gelişmelerin ve yurt içindeki ekonomik durumun etkisiyle piyasaları zor günlerin beklediğini söyleyen Uluhan, seçimlerin piyasalardaki etkisinin negatif veya pozitif olacağını söylemenin zor olduğunu, sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın Türkiye’nin yapması gereken çok fazla ödev olduğunu dile getirdi. Konjonktürel anlamda sıkılaşmayla birlikte elimizin zaten rahat olmadığını söyleyen Uluhan, seçim sonrasında piyasaların kendini hızlıca toparlamasını beklemenin şu an için zor olduğunu ifade etti.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Turgay Ozaner, seçime dair senaryolarda fiyatlanamayan tek şeyin bir başka erken seçim olduğunu söyledi.

Ozaner’e göre; söz konusu durum piyasa için en kötü senaryo olarak değerlendirilmeli. Ülke olarak ekonomimizin çok hassas olduğunu belirtirken yeni bir erken seçim kararına çok fazla dayanamayacağını, doların 5 lirayı geçerek, faizlerin %20’nin üzerinde seyredeceğini düşündüğünü dile getirdi. Yurt dışındaki yatırımcıya güven verilerek yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin çekilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum