Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurları Yeni Güne Yatay Başladı

Döviz kurları Çarşamba gününe yatay bir başlangıç yaparken, ABD doları gelişmekte olan ülke paralarını baskı altında bırakmaya devam ediyor. Hızlı piyasa turumuz şöyle...

Küresel boyutta yaşanan ticaret savaşları endişeleri ve Güney Afrika’nın resesyona uğramasının yarattığı etkiler doların gelişmekte olan ülke paraları karşısında güçlenmesini sağlıyor. Türk lirası, Rus rublesi, Endonezya rupisi ve Hint rupisi dolar karşısında baskı altında kalmaya devam ediyor. Piyasalarda dün Rusya’nın İdlib’i vurması, Birleşmiş Milletler’in Erdoğan ve Putin’den çözüm çağrısı gibi gelişmeler izlenirken, yurt içi piyasalarda döviz kurları güne sakin başladı.

Açılışı 6,67’den yapan Dolar/TL, saat 08:45’te 6,6591’den işlem görüyor.

ABD doları, bu sabahki işlemlerde önemli para birimleri karşısında hafif gerileme kaydetti. Doların diğer önemli paralar karşısındaki kayıpları yatırımcıların güvenli liman algısının sürmesiyle büyük ölçüde sınırlı kalırken, ABD’de imalat faaliyetine ilişkin yayınlanan anket Ağustos ayında 14 yılın zirvesinde gelerek faiz artırımı beklentilerini ve doları destekledi. Dolar altı önemli para karşısında %0,1 düşerken, endeks 95.737 ile iki haftanın en yükseğini gördü. Euro/TL ise şu dakikalarda 7,7313’ten işlem görüyor.

Analistler son dönemde yaşanan olayların etkisiyle gelişmekte olan ülke paralarındaki düşüşün devam edeceğini belirtiyor.

ABD ile Çin arasında devam eden gerilimin yarattığı ticaret savaşları endişesi, ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Arjantin‘in aldığı önlemler ve Güney Afrika’nın resesyona girmesi gibi durumlar gelişmekte olan ülke piyasalarında dalgalanmaya sebep oluyor. Türk lirası bu hafta dolar karşısında 6,73’ü görürken, Hint ve Endonezya rupisi de tarihi dip seviyelere indi.

Rus rublesi ve Meksika pezosu da dolar karşısında kayıp veren ülke paraları arasında yer alıyor. Uzmanlar, ABD’nin faiz oranlarını artırmaya devam ettikçe, kurumlar vergisini düşük tuttukça ve ticaret savaşları korkusunun devam etmesiyle gelişmekte olan ülke paralarındaki düşüşün devam edeceğini söylüyor.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, Türkiye gibi gelişen piyasalardaki belirsizliğin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Kashkari, Türkiye gibi gelişen ülke piyasalarında belirsizlik olduğunu, bu durumun potansiyel güveni sarsarak küresel çapta yayılıp, ABD’ye de sıçrayabileceğini söyledi. Ticaret savaşlarının ABD’yi de tehdit altında bıraktığını dile getiren Kashkari, FED’in ekonominin tahammül edemeyeceği ölçüde faiz arttırabileceğini sözlerine ekledi. Faiz artırımına devam edilmesi halinde ekonominin bunu kaldıramayacağını, bu doğrultuda ABD ekonomisinin resesyona girebileceğini yorumladı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle