Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Kurları Moody’s’in Riskleri İşaret Eden Yorumunun Ardından Dalgalı

Güne yatay başlayan döviz kurları Moody's’in Türkiye ekonomisine dair olumsuz değerlendirmesinin ardından inişli çıkışlı bir grafik çizdi.
Döviz Kurları Moody’s’in Riskleri İşaret Eden Yorumunun Ardından Dalgalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Cuma günü yayımladığı raporlarda Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını bildirmişti. Fakat bugün paylaşılan bir notta ülkemizin ekonomisine ilişkin olumsuz denecek yorumda bulundu.

Türkiye’de yapısal sorunların devam ettiği bildirilirken, kayda değer oranda reformlar yapılmadığı sürece kur oynaklığı, kurumsal zayıflıklar, enflasyon, büyüme gibi kırılganlık yaratan sorunların çözülemeyeceği ifade edildi. Ödemeler dengesi krizinin de hala sürdüğü belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu son açıkladığı verilerde Kasım ayında enflasyonun yıllık %14,03’e çıktığını bildirdi. Bu oran 2020’nin en yüksek artışı olarak kaydedildi. Daha agresif politika adımlarına ihtiyaç olduğunu belirten Moody’s, aksi takdirde kur ve enflasyon baskılarının devam edeceğini aktardı.

Kasım TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

Türkiye’nin varlık rasyosu zorunluluğundan 31 Aralık itibariyle vazgeçeceğini hatırlatan raporda, bunun kredi büyümesini düşürmesini, yurt içi ve ithalat talebini azaltmasını bekledikleri ifade edildi. Ekonomi yönetiminde yapılan değişikliklere dikkat çekerek, alınan kararların devam ettirilip ettirilmeyeceğinin daha kritik olduğu aktarıldı.

Dolar kuru haftanın ikinci işlem gününde 7,79 – 7,84 arasında dalgalı bir performans sergiledi.
Dolar Kuru 7,82
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 7,80’den kapanan dolar, bu sabah işlemlere yatay bir başlangıç yaptı. Saat 09:00 sularında 7,8478 ile günün en yükseğini, saat 12:30 sularında 7,79 ile en düşüğünü kaydetti. Analistler dalgalı bir seyir izleyen kurun 7,9180 seviyesini aşması durumunda 8,08 TL’ye çıkabileceğini söylüyor.

Kur Kasım’ın ilk haftasında 8,58 ile tarihi rekorunu kırmıştı. Ancak Merkez Bankası Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı gibi görev değişiklikleri, bunlardan gelen yapıcı açıklamalar ve en önemlisi 475 baz puanlık faiz artışının etkisiyle 7,49’a kadar geriledi.

Son haftalarda da Türk lirası dolar karşısında güçlü kalmaya devam ediyor. Moody’s raporunda kur riskinin devam ettiği belirtilirken, “Türkiye’nin döviz cinsinden rezervleri TCMB’nin 2020 yılı başından beri TL’yi savunmak için uyguladığı başarısız denemelerden ötürü çok ciddi düşük seviyelerde.” ifadesine yer verildi.

Türk lirası Salı günü gelişen ülke paraları arasında Euro karşısında da en zayıf seyreden oldu.
Euro Kuru 9,50
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu dakikalarda %0,40 artıda 9,49’dan işlem gören Euro, gün içinde 9,43 – 9,51 arasında hareket etti. Kur haftalık bazda %1,49 pozitif, aylık bazda ise %1,74 negatif bölgede bulunuyor. Teknik açıdan 9,40 – 9,44 bandı destek, 9,52 – 9,56 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Bu arada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bugün yaptığı bir duyuruda 100 bin dolar üstü döviz ve 100 gram üstü altın işlemlerinde valör uygulamasını kaldırdığını bildirdi. Kurum 20 Mayıs 2019 tarihinden bu yana söz konusu miktarlar için fiziki teslimat veya kullanımda bir iş günü valör uyguluyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%