Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarıyla İlgili Manipülatif Haberlere Ekonomistlerden Önemli Açıklamalar Geldi

Dünden beri had safhaya ulaşan yalan haberlere karşı soruşturma ve incelemeler başlatıldı. Ekonomistler ve uzmanlar ise durumla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Döviz Kurlarıyla İlgili Manipülatif Haberlere Ekonomistlerden Önemli Açıklamalar Geldi

Türkiye’nin ekonomik açıdan karmaşık bir dönem geçirdiği ve atakların gelmeye devam ettiği açıkça görülüyor. Bu konuda ortaya atılan iddialar ve yalan haberler ise halkı yanlış yönlendiriyor. Özellikle Pazar gününden beri devam eden manipülatif haberlerin had safhaya ulaşması karşısında çeşitli önlemler alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise ekonomik güvenliği tehdit edecek eylemlere karşı soruşturma başlattığını açıkladı.

Dünden beri döviz mevduatlarının belli bir kurdan TL’ye çevrileceği, döviz veya TL mevduatlarına el konulacağı söylentileri yayılıyor.Sosyal medya üzerinden yapılan manipülatif paylaşımlara dikkat çeken ekonomistler, Türk bankacılık sektörünün herhangi bir şekilde döviz riski bulunmadığını vurguladılar.

Kerem Alkin: “Türkiye 2001 Krizinden Birçok Ders Çıkarttı!”

Kerem Alkin: "Türkiye 2001 Krizinden Birçok Ders Çıkarttı!"Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye’nin 2001 krizinden birçok ders çıkarttığını vurguladı ve ödenen bedeller kadar kazanılan tecrübe olduğunu ifade etti. Bankacılık sektöründe yapılan düzenlemeler çerçevesinde açık pozisyonların kapatılması olduğunu söyledi. Alkin, “Türk bankacılık sektörünün herhangi bir şekilde döviz riski bulunmamaktadır,” dedi.

Kerem Alkin, 2001 krizinden çıkartılan derslerle birlikte BDDK ve siyasal yöneticilerin gerekli yasal düzenlemeleri yaptığını hatırlattı. Bu düzenlemelerle birlikte sektörün açık pozisyon taşımasının önlendiği ve kurlardaki hareketlerden bankaların bilançosunun doğrudan etkilenmediğini belirtti. Aynı zamanda BDDK ve diğer kurumların krize karşı koordineli çalışma kültürü kazandığını da dile getirdi.

Kurumların edindiği tecrübeler ışığında geçen hafta Perşembe’den bu yana derslerine iyi çalıştıklarını ve Pazar gecesinden itibaren koordineli bir şekilde çalıştıklarına dikkat çeken Alkin, ekonomi aktörlerinin yalnız bırakılmayacağı mesajının verildiğini de ifade etti. Ekonominin yüzde 50’sinin psikoloji yönetimi olduğunu vurgulayan Alkin, Cuma’dan beri seri bir şekilde toplantılar yapan ve alınan kararları hayata geçiren ekonomi yönetiminin piyasa psikolojisini etkili bir şekilde yönettiğinden bahsetti.

SPK, BDDK gibi kurumların, Türkiye’yi manipülatif ve ekonomik savaşa sürükleyenlere yönelik çalışmalar başlatması gerektiğini söyleyen Alkin, “güçlendirilmiş iletişim stratejisinin bir boyutu da ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin etkinliğini kırmaya yönelik, ekonominin zor durumda olduğu izlenimini vermeye çalışan kişi ve sosyal medya hesaplarına asla izin vermeyecek gözetim ağının çalışması gerekiyor,” dedi.

İsmet Demirkol: “Bankalarımız Çok Sağlam Durumdadır”

İsmet Demirkol: "Bankalarımız Çok Sağlam Durumdadır"Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmet Demirkol, son günlerde bankacılık sektörüyle ilgili sosyal medya üzerinden aslı, astarı olmayan, gerçeği yansıtmayan çalışmalar yapıldığını belirtti. Demirkol, “öncelikle belirtmek gerekirse bankalarımız çok sağlam durumdadır. Döviz mevduatlarının belli bir kur üzerinden TL’ye çevrilebileceği, döviz veya TL mevduatlarına el konulacağı gibi söylentiler asla gerçeği yansıtmamaktadır. Türk Bankacılık Sistemi, BDDK ve SPK ile koordineli hareket etmektedir,” açıklamalarında bulundu.

Demirkol da 2001 krizinden çıkartılan derslere işaret etti ve tasarruflar için en güvenilir alanın bankalar olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Finansal kesim dışında 217 milyar dolar civarında açık pozisyon bulunduğunu, ancak kısa vadeli olarak reel sektörün net 7 milyar dolar civarında artı pozisyonda olduğunu anımsattı.

Demirkol, “bir başka ifade ile bir yıla kadar döviz borçlarının ödenebilmesi ve çevrilebilmesi mümkün gözükmektedir. Uzun vadeli dış borçlarımızın ödenebilmesi için üretime dayalı, yüksek teknoloji ve katma değerli yatırımlar desteklenerek kur riskinin önüne geçilmesi gerekmekte olup, toplumun tüm kesimlerinin sağduyulu hareket etmesi gerekmektedir,” dedi.

Cüneyt Paksoy: “Türkiye Kamu Maliyesi Görece Güçlü Bir Durumda”

Cüneyt Paksoy: "Türkiye Kamu Maliyesi Görece Güçlü Bir Durumda"Paksoy, son dönemde iktisadi ve ekonomik temellerden uzak, özellikle kur üzerinden gelişen ve spekülatif şekilde ilerleyen fiyatlamaların Türkiye ekonomisinin gerçeğini ve temel dinamiklerini yansıtmadığını vurguladı. Toplam borcun, GSYİH’e oranının hala normal düzeyde olduğunu söyleyen Cüneyt Paksoy, birçok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda olduğumuzu da dile getirdi.

Paksoy, “Son dönemde açıklanan mali tedbirler, sıkı maliye politikası vurgusu ve enflasyonla mücadelede mali disipline sadık kalınacağı söylemi bu alanda bugüne kadar işleyen pozitif çıpa ortamının devamı anlamında önemli detaylardır,” dedi.

Sosyal medya üzerinden yürütülen eleştiri, dedikodu tabanlı haberlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Bankacılık sisteminin kendi içsel dinamikleri ve temel rasyoları ile kısa – orta vade adına önemli bir problem yaşama riskinin masada olmadığını dile getiren Paksoy, BDDK’nın sermaye yeterlilik rasyosu tarafında bankacılık sistemini rahatlatma adına kullanabileceği hala önemli bir alan bulduğunu ifade etti.

Ümit Leblebici: “BDDK ve TCMB Tedbirleri İşe Yaradı”

Ümit Leblebici: "BDDK ve TCMB Tedbirleri İşe Yaradı"Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, alınan önemlerin işe yaradığını görmeye başladığımızdan bahsetti. Genel olarak halkın döviz kuruna yönelik alım talebi olmadığını ifade etti. Normal akışa dönülmeye başlandığını söyledi. Alınması gereken önlemleri, BDDK ve TCMB’nin kurgulayıp alacağını ifade eden Leblebici, birkaç güne piyasaların normale dönmesini beklediğinden bahsetti.

Leblebici, mevduatlara el konulacağı iddialarıyla ilgili olarak asılsız haber vurgusu yaparken, spekülatif haberler olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “serbest piyasa ekonomisinden taviz vermeyiz” sözlerine dikkat çeken Leblebici, “bundan daha öte iyi niyet gösterilebilecek bir cümle yok” dedi.

Adnan Bali: “Bankamızdan Mevduat Çıkışı Söz Konusu Değil”

Adnan Bali: "Bankamızdan Mevduat Çıkışı Söz Konusu Değil"İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, açık pozisyon ve kurlardaki artışın etkilerine ilişkin, bankacılık sisteminde açık pozisyon olmadığına dikkati çekti. Bali, “finansal kesimin dışında ise açık pozisyon var. Bu da 217 milyar dolar seviyesinde. Bu rakam bizi ilk bakışta çok ürkütüyor gözükse de kısa vadede reel sektörün 6,5 milyar dolar net artı pozisyonu var,” dedi. Aynı zamanda hem ekonominin hem de reel sektörün birtakım karşı tedbirleri alabilecek imkana sahip olduğunu vurguladı.

Hesaplara el konulacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak Bali, “bugüne kadar katıldığım resmi nitelikli hiçbir toplantıda bu konunun safsata boyutundan öte değerlendirildiğine tanık olmadım. Ama bu değişik şekillerde çoğaltılıyor. Sosyal medya bu konuda olağanüstü bir alan haline gelmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Düyun-u Umumiye döneminden kalmış borçlarını ödeyen, tarihin hiçbir döneminde bu tarz bir eyleme girmemiş olan bir ülke…” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum