Paylaşım

İhracatçı Eğilim Araştırması’na Göre Döviz Kurları En Büyük Sorun!


 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin açıklamalarına göre; döviz kurları ve öngörülebilirliğinin olmaması ihracatçılar için en büyük sorun olarak öne çıkıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan ve 406 firmanın katılımıyla gerçekleşen İhracatçı Eğilim Araştırması‘na göre döviz kurları en büyük sorun olarak dikkat çekiyor. 2018 yılı 1. Çeyrek Gerçekleşme ve 2. Çeyrek Beklenti sonuçlarına göre; 2017 yılının son çeyreğinde firmaların cirolarında ihracatın payı %62,6 iken, 2018 yılının ilk çeyreğinde %66,2’ye yükseldi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, firmaların ihracat yapma heveslerinin her geçen gün arttığını söyledi.

2018 yılının ilk çeyreğinde ihracat yapan 48 bin firmadan, 3 bin 500 tanesinin ilk kez ihracata başlayan firmalar olduğunu belirten Büyükekşi, bu rakamların ihracatın sürdürülebilirliği açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Önceki çeyrekte firmaların önemli bir kısmının birim fiyatlarında değişiklik yaşamadığını, bu çeyrekte ise her 5 firmadan 2’sinin ihracat birim fiyatlarının arttığını ifade etti.

Daha yenilikçi ürünlerle Almanya ve İtalya gibi ülkelere ulaşması hedefleniyor.

Petrol fiyatlarındaki artışın sektöre doğrudan veya dolaylı olarak yansıdığını ifade eden Mehmet Büyükekşi, tasarım, Ar-Ge, markalaşma ve eğitim gibi çalışmalara çok önem verdiklerini dile getirdi. Türkiye’nin büyüme konusunda istikrarını sürdürdüğünü söyleyen Büyükekşi, son dönemde yapılan yatırım ve teşvikler sayesinde bu performansın katlanarak devam etmesini öngörüyor.

Kur riski ve öngörülebilirliği, ihracatçılar için en önemli sorun olarak dikkat çekiyor.

Döviz kurlarının öngörülebilirliğinin fiyatlama çalışmaları açısından en kritik konu olduğunu söyleyen Büyükekşi; bugün alınan siparişin üç ay sonra teslim edilip, ödemenin 6 ay sonra alınması durumunda, dolar kurunun tahmin edilemediği için fiyat vermenin de imkansız hale geldiğini belirtti.

Son dönemde Türkiye ekonomisiyle bağdaşmayan bir kur dalgalanması yaşandığını ve bu noktada kur riskinden korunma yöntemlerinin önem kazandığını dile getirdi.

Döviz kurları ile ilgili yaşanan sorunların, yılın ilk çeyreğinde %36,4’ten %43,5’e yükseldiği bildirildi.

Söz konusu artışla döviz kurlarındaki yükselişin en önemli sorun olduğunu söyleyen Büyükekşi, aynı sebebe bağlı olarak hammadde, lojistik malzemeleri, enerji maliyetleri gibi durumların da sıkıntı yarattığını ekledi. Kurdaki oynaklığın son bulması halinde ise bu sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağını belirtti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın