Yatırım yapmaya başla!

Rekor Seviyelere Ulaşan Döviz Kurları için Yerli ve Yabancı Uzmanlar Ne Dedi?

Euro, dolar ve sterlin kurlarında ardı ardına görülen rekorlar, yerli ve yabancı uzmanlar tarafından değerlendirildi. İşte detaylar;
Rekor Seviyelere Ulaşan Döviz Kurları için Yerli ve Yabancı Uzmanlar Ne Dedi?

Dolar, yapılan müdahalelere rağmen yükselişini sürdürmeye devam ediyor. 4 liraya yaklaşan dolar kuruna karşılık Euro kurunda da yeni rekorlar görülüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yaptığı hamleler ise görünüşe göre işe yaramıyor ve aksine daha hızlı yükselişleri beraberinde getiriyor. Kurlardaki yükselişler karşısında endişeler had safhaya ulaşırken, yerli ve yabancı uzmanlardan döviz kurlarına için yeni yorumlar geliyor.

Türk lirası rekor kayıplar gösterirken, kendi ligindeki diğer dövizlerden de negatif ayrıldı. % 0,66 ile dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimi oldu. İkinci sırada ise % 0,26 ile Güney Afrika randı yer alırken, üçüncü sırada % 0,15 ile Tayland bahtı bulunuyor. Dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi ise % 0,43 ile Güney Kore wonu oldu.

İşte yerli ve yabancı uzmanlardan yükselişe geçen döviz kurları için gelen yorumlar:

Navigasyon

Timothy Ash: TCMB Hamlesi ‘Tamamen Şaka’

Timothy Ash: TCMB Hamlesi 'Tamamen Şaka'Bluebay Asset Management stratejisti Timothy Ash, Merkez Bankası’nın son hamlesini değerlendirdi. TCMB dövizdeki hızlı yükselişe karşın likidite adımı attı. Bu adımla birlikte, tüm fonlama % 12,25 seviyesindeki geç likidite penceresine yöneltilecek ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 25 baz puan artacak. Ash, TCMB’nin bu adımını ‘tamamen şaka’ şeklinde yorumladı.

Ash’e göre; 25 baz puanlık artışın hiçbir farkı olmayacak ve geç likidite penceresinde en az 200 baz puanlık bir faiz artışı olması gerek. Yapılan hamlenin bu nedenle çok küçük ve geç olduğunu düşünüyor.

Ash aynı zamanda haftalar sonra yapılacak PPK toplantısına doğru aksak adımlarla ilerlendiğini belirtti. Bu toplantıdan önce olağanüstü bir PPK toplantısına gidilmek zorunda kalınacağını da sözlerine ekledi.

Carsten Hesse: Yatırımcı Faizlerin Artacağını Görmek İstiyor

Carsten Hesse: Yatırımcı Faizlerin Artacağını Görmek İstiyorBerenberg Gelişen Piyasalar Stratejisti Carsten Hesse ise dövizin Türk lirası karşısında üçlü rekorunu TCMB’nin seçimlerine dayandırdı. Hesse’ye göre; yatırımcılar, Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu, daha şahin tavırlı bir para politikası izleyeceğini ve faizlerin artacağını net bir şekilde görmek istiyorlar.

Hesse aynı zamanda, siyasilerden gelen müdahalelere de dikkat çekti ve TL açısından bunların olumsuz etki yarattığını söyledi. Sözlerine, “Türkiye’de faiz de enflasyon da % 12 seviyelerinde yani reel getiri eşitlenmiş durumda ve bu da yatırım yapmak için çok düşük kalıyor,” şeklinde devam etti. Bu nedenle Merkez Bankası’ndan net bir mesaj gelmedikçe TL’nin daha da değer kaybedeceğine dikkat çekti.

Türkiye’nin Avrupa ve ABD ile siyasi fikir ayrılığı yaşadığını söyleyen Hesse, bu durumun o ülkelerden Türkiye’ye yatırımcı gelmesini engellediğini de belirtti. Türkiye’nin tarihte birçok kere yüksek cari açık sorunu ile karşılaştığını ve bunu sıcak para ile finanse ettiğini ifade etti. Bu durumun hızlı bir şekilde değişebileceğini söylerken, hem siyasilerden hem de TCMB’den olumlu yorumların gelmesi gerektiği yorumunu yaptı.

Shigehisa Shiroki: Yıl Sonunda Dolar/TL 4,20 Seviyesinde

Shigehisa Shiroki: Yıl Sonunda Dolar/TL 4,20 SeviyesindeEn iyi dolar tahmincisi olarak bilinen ve Bangkok Mizuho Bank’ın genel müdür yardımcısı olan Shigehisa Shiroki ise yıl sonunda dolar kurunda 4,20 seviyesinin çoktan hedefler içinde yer aldığını söyledi. Business HT’ye TL hareketini yorumlayan Shiroki, değer kayıplarının sürebileceğini açıkladı. Diğerlerinin aksine bu durumun politik konularla bağlantılı olmadığını da sözlerine ekledi.

Shiroki, Dolar/TL kuru için yıl sonuna kadar 4 liranın kolayca aşılabileceğini öngördü ve 4,20 seviyesinin hedefler içinde olduğuna dikkat çekti.

Haluk Bürümcekçi: TCMB Aralık’ta Faiz Artırımına Gidebilir

Haluk Bürümcekçi: TCMB Aralık'ta Faiz Artırımına GidebilirBloomberght canlı yayınına katılan Ekonomist Haluk Bürümcekçi; dolar, Euro ve sterlin kurlarındaki rekor yükselişleri değerlendirdi. Merkez Bankası’nın Aralık ayındaki toplantısında faiz artırımına gidebileceğini dile getiren ekonomist, bugün atılan adımın bir başlangıç olduğunu söyledi.

TCMB’nin ilk adımı attığını söyleyen Bürümcekçi, “ilk etapta mevcut çerçeve içerisinde yapabilecekleri arasında tüm likiditeyi geç likiditeye yönlendirmek vardı. Son olarak bankalar arası borçlanmada verdiği yaklaşık 10,5 milyarı da kesmiş oldu. Bundan sonra ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 12,25’e çıkmış oldu,” dedi.

Ekonomist, 25 baz puanın ufak bir hareket gibi gözüktüğünü ama arkasından geleceklerin habercisi olduğunu da sözlerine ekledi. Yapılan hamlenin Aralık toplantısında faiz artışına işaret ettiğini de dile getirdi.

TCMB’nin 14 Aralık’taki toplantısından önce bir ara toplantı olup olmayacağı ile ilgili soruya ise şu şekilde cevap verdi; “bu hareket, ara toplantı düşünmediğini aralık toplantısına kadar idare etmeyi düşündüğünü gösteriyor.”

Serdar Pazı: Adım Olumlu Ama Yetersiz

Serdar Pazı: Adım Olumlu Ama YetersizQNB Finans Yatırım’dan Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, Merkez Bankası’nın adımının olumlu olduğunu ancak yeterli görünmediğini söyledi. TCMB’nin örtülü olarak faiz artırımı yaptığına değindi. Ağırlıklı ortalama fonlama faizini % 12’den % 12,25 düzeyine çıkarttığını; ama dolar kurundaki önceki zirve olan 3,94 seviyesi üzerinde kalması nedeniyle adımın etkisinin sınırlı kaldığını dile getirdi.

TL uzlaşmalı vadeli döviz satışına da değinen Pazı, Rezerv Opsiyon Mekanizması ve Zorunlu Karşılıklar’a ilişkin adımların olumlu olduğunu ifade etti. Ama piyasa reaksiyonuna bakıldığı zaman yeterli olmadığına dikkat çekti.

Jeopolitik risklerde değişiklik yaşanmadığı takdirde dolar kurunda anlamlı bir geri çekilmenin zor olduğunun da altını çizdi.

Bülent Gedikli: TCMB Daha Proaktif Davranmalı

Bülent Gedikli: TCMB Daha Proaktif DavranmalıCumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli; dolar, Euro ve sterlindeki rekor yükselişler sonrasında Merkez Bankası’na çağrıda bulundu. Merkez Bankası’nın daha proaktif davranması gerektiğini söyleyen Gedikli, şu tweeti paylaştı:

Murat Salar: TL Siyasi Gerekçelerle Negatif Fiyatlanıyor

Murat Salar: TL Siyasi Gerekçelerle Negatif FiyatlanıyorAzimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar; TL varlıklarının ekonomik nedenlerle değil, siyasi gerekçelerle negatif fiyatlandığını dile getirdi. Mevcut ekonomik veriler ışığında, TL’nin kötü fiyatlamayı hak etmediğini söyleyen Salar, uzun süredir devam eden negatif haber akışına dikkat çekti.

Murat Salar, TCMB’nin hareket alanının kısıtlandığına da dikkat çekerek, geç likidite penceresi faizini yukarı çekerek hareket alanını genişletebilmesi gerektiğini söyledi. Şu anda GLP faizini artırması gerektiği noktada olunmadığını belirtti.

Ozan Özkural: Piyasalardaki Çalkantı Politik Risk Algısından Kaynaklı

Ozan Özkural: Piyasalardaki Çalkantı Politik Risk Algısından KaynaklıTanto Capital Partners CEO’su Ozan Özkural, Bloomberg HT’nin Yatırım Kulübü programına konuk oldu ve kurlardaki rekorları değerlendirdi. Özkural, ABD’de gerçekleşen Zarrab davasının ve bankalara gelecek muhtemel yaptırımların, kurda kendini hissettirdiğini söyledi.

Özkural; Türkiye’deki politik risk algısının ve ABD ile belirsiz ilişkilerin, kendini piyasalarda hissettirdiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum