Yatırım yapmaya başla!

Aşağı Yönlü Hareketi Sınırlı Kalan Döviz Kurları için Daha Ciddi Adımlar Şart!

Haftaya sakin başlayan döviz kurları, piyasaların açılmasıyla birlikte yönünü yukarı çevirdi ve bu sabah da yükselişle açıldı. Uzmanlar kurlardaki yükselişi durdurmak için ekonomik temellere yönelinmesi gerektiğini söylüyor.
Aşağı Yönlü Hareketi Sınırlı Kalan Döviz Kurları için Daha Ciddi Adımlar Şart!

Döviz kurlarında aşağı yönlü hareketler sınırlı kalmaya devam ediyor. Bayram sonrasına 6 lira seviyesinden başlayan dolar kuru, dün öğleden sonraki işlemlerde 6,27’ye kadar ulaştı. Daha sonra da 6,30’u gördü. Bu sabah açılışı 6,17’den yapan kur, erken işlemlerde yeniden hızlandı.

Saat 09:27 itibarıyla dolar 6,2133, Euro 7,2626 liradan işlem görüyor.

Dolar 7,24 rekorunun ardından Merkez Bankası ve BDDK tarafından atılan adımlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk lirasına destek çağrısı ile 6 liraya kadar geriledi. Ancak ABD ile yaşanan rahip krizinin etkileri halen devam ettiği için kurdaki dalgalanma da aynı hızla sürüyor. Veri gündeminin zayıf olduğu bugün, ABD ile ilişkiler yakından izlenmeye devam edecek.

Swap işlemlerinde TL likiditesinin aşırı sıkan önlemlere rağmen, kurlar hala yukarı yönde hareket ediyor.

Uzmanlar alınan önlemlere rağmen döviz kurlarında aşağı yönlü hareketin kalıcı olamadığını, geçici çözümler yerine daha sert adımlar atılması gerektiğini belirtiyor. Kurlardaki aşırı oynaklığın sebebinin spekülatif ataklar olmadığı söylenirken, asıl nedenin Türkiye ekonomisinin temel kırılganlıklarının aşırı boyuta ulaşması olarak gösteriliyor.

Dünyada para bolluğu tersine dönerken, bizim ekonomimizin böylesi kırılgan bir hale geldiği bir ortamda, her türlü dış gelişmelerden çok çabuk etkileneceğimiz belirtiliyor.

Ekonomideki kırılganlığı en çok etkileyen faktör, iki yıl içerisinde ikiye katlanmış olan cari açık.

Yıllardır izlenen yanlış ekonomi politikaları, seçim dönemlerinde artan büyüme arzusu gibi durumların cari açığı çok ciddi bir şekilde büyüttüğü, ancak dış kaynakların büyük oranda azaldığı ifade ediliyor. Gazeteci İsmet Özkul’un yazısına göre; yıllık toplam doğrudan yatırım girişi 10 milyar dolar seviyesine indi.

Haziran ayı itibarıyla 12 aylık toplam doğrudan yatırım girişi 10,7 milyar dolar düzeyinde olurken, bunun 4,5 milyar dolarının gayrimenkul alımlardan oluştuğu bildirildi. Taze yatırım için gelen paranın azaldığını söyleyen Özkul, doğrudan yatırımlardaki düşüşün hem bugün hem de gelecek için önemli ölçüde sıkıntı yarattığını söyledi.

Ekonomide temel sorun haline gelen iç ve dış siyasetteki yanlışların ne boyuta ulaşacağı da kur üzerinde en büyük etkenlerden biri.

Cari açığın 55-60 milyar doları bulduğu ancak yatırım ve sıcak para girişinin sadece 20 milyar dolar düzeyinde olduğu bir ortamda, kurların da enflasyonun da olumsuz şekilde etkileneceği belirtilirken, ekonomide temel sorun haline gelen iç ve dış siyasette yapılan yanlışların da göz ardı edilmemesi gerektiği söylendi. Merkez Bankası ve BDDK hamlelerine rağmen Türk lirasındaki değer kazancının sürdürülebilir olmaması, faizlerin yükselmesi ve rezervlerde erime gibi başka sorunları da beraberinde getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum