Yatırım yapmaya başla!

Bireysel Yatırımcıya Yönelik Döviz İhracında Talep Toplama İşlemi Bugün Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yıl vadeli, yıllık getiri oranı %2,50 olan Euro cinsi ve bir yıl vadeli getirisi %4 olan dolar cinsi tahvilde bugün talep toplamaya başlayacak ve hafta boyunca devam edecek.
Bireysel Yatırımcıya Yönelik Döviz İhracında Talep Toplama İşlemi Bugün Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçtiğimiz hafta bireysel yatırımcılar için döviz tahvil ihracının yapılacağını duyurmuştu. Bireysel yatırımcılara yönelik dolar, Euro, altın cinsi tahvil ve sukuk ihraçlarında talep toplama işlemi bugün başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yıl vadeli getiri oranı %2,5 olan Euro cinsi ve bir yıl vadeli getirisi %4 olan dolar cinsi tahvilde bu hafta boyunca talep toplayacak.

Döviz cinsi ihraçlar yıllar sonra Hazine’nin iç borç stoku içinde döviz payını ilk kez mevcut sıfır seviyesinden yükseltecek.

Dolar ve Euro’nun yanında ek olarak iki yıl vadeli, yıllık getiri oranı %2,4 olan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlarında da bugün talep toplanmaya başlayacak ve 21 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek. İç borç stoku içindeki döviz payı 2006 yılında %35’e yükseldikten sonra 2012 yılı Aralık ayı itibarıyla sıfıra gerilemiş ve geçen yılının sonuna kadar da sıfır seviyesinde seyretmişti.

Yapılan açıklamalarda 2012 yılından bu yana iç borç stokunda döviz cinsi senet kalmaması nedeniyle iç borç stoku üzerinde kurdan kaynaklı risklerin sıfıra indirildiği bildirilmişti. Ancak bugünden itibaren başlayan talep toplama dönemiyle birlikte dövizle iç piyasada borçlanma yeniden başlatılmış olacak.

Ekim 2018 itibarıyla 589,8 milyar liralık borcun neredeyse tamamı TL cinsinden oluşuyor.

Hazine’nin iç borç stoku bu yılın ilk on ayı itibarıyla 589,8 milyar lira iken, bunun 589,6 milyar liralık kısmının TL cinsinden olduğu kaydedildi. 42 milyon Euro karşılığında ise döviz borçlanması bulunuyor. Mevduata göre vergi avantajı olan tahvilin bireysel yatırımcılar tarafından ne kadar tercih edileceği döviz borçlanmanın piyasaya etkisini belirleyecek.

Öte yandan bireysellerin bankalardaki döviz mevduatını Hazine’ye kaydırarak fonlama sıkıntısı çeken bankaları daha da zor durumda bırakabileceği ve bireyselleri dolarizasyona yöneltebileceği için eleştiri konusu olabileceği düşünülüyor.

TCMB verilerine göre 7 Aralık 2018 tarihi ile biten haftada yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı 158,5 milyar dolar düzeyinde.

Oyak Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, getirilerin çok cazip olmasa da vergi avantajının olduğu, döviz mevduatında faiz getirilerinde %13-18 stopaj uygulanırken Hazine tahvillerinde işlem ve faiz gelirlerinde stopajın %10 olduğu bildirildi. Bazı döviz mevduat sahiplerinin yeni ihraç edilecek tahvili tercih edecekleri fakat Hazine’nin toplam borçlanmasında ve mevduatında belirgin bir etkinin olmayacağı öngörüldü. Bugün başlayacak döviz tahvili ihraç toplama işlemlerinde; Akbank, Denizbank , QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası aracılık edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum