Yatırım yapmaya başla!

Dövizi Bahane Edip Yapılan Zamlara İzin Verilmeyecek!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, yıl sonu ihracat hedeflerini açıkladı ve dövizi bahane ederek ürünlere fahiş zam koyanlara müsaade edilmeyeceğini söyledi.
Dövizi Bahane Edip Yapılan Zamlara İzin Verilmeyecek!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, sektördeki son durum hakkında bilgilendirme yaparken, ihracatçılar açısından kurdaki oynaklığın bir avantaj olduğunu ve 2018 yılı için hedeflerinin 170 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Son zamanlarda kur farkının her sektöre zam olarak yansıtılması konusuna da değinen Gülle, dövizi bahane edip zam yapanlara müsaade edilmeyeceğini söyledi.

İsmail Gülle, ABD’nin çeliğe getirdiği vergilerin, yılın ikinci çeyreğindeki ihracatı etkilediğini belirtti.

İhracatçının daha önceden döviz kurları ile ilgili sürekli şikayet ettiğini fakat son zamanlarda çok ciddi şekilde yaşanan dalgalanmaların ihracatın ve ihracatçının aleyhine olan durumlar olduğunu söyleyen Gülle, bu durumun sektör kadar ülke için de zarar teşkil ettiğini dile getirdi. Bunun sebebinin ise sürekli fiyat dengesinin bozulması olarak gösterdi. Öte yandan ihracatın şu anda çok önemli bir kur avantajı elde ettiğini ve bunu çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Kurda yakalanan avantajın, Eylül ayındaki ihracat rakamlarına yansıyacağı bildirildi.

İhracat Ağustos ayında TL bazında 3,4 milyar lira gerçekleşti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu dönemde yaşanan düşüşte 9 gün süren Kurban Bayramı tatilini etkileri olduğunu, Eylül ayından itibaren gerilemenin telafi edileceğini belirtmişti. TİM Başkanı Gülle de benzer açıklamalarla, kurdaki avantajın bu ay daha güzel rakamlarla görüleceğini söyledi. Kimsenin moralini bozmaması gerektiğini belirten Gülle, ülkesini seven tüm yatırımcıların, ihracatın artırılması konusunun en önemli hedefi olması gerektiğini belirtti.

Dövizde son günlerde yaşanan artışları bahane ederek zam yapanları kınadıklarını söyledi.

Türkiye’nin bekası için herkesin tek yürek olması gerektiğini ifade eden TİM Başkanı, bazı kişilerin fırsatçılık yaparak haksız zam yaptıklarını, fakat sattığı ürünlere fahiş fiyat koyanların tespit edilerek bunlara izin verilmeyeceğini bildirdi. Bu firmaların ticaretten günlük faydalar peşinde koşanlar olduğunu, ilgili bakanlıklar ile arz-talep dengesini bozacak eylemlerin takip edilip, tespit edildiğini belirtti. Yerli mallarımızda bile zam yapıldığını görmenin üzüntü verici olduğunu söyleyen Gülle, bu konularda devletin mutlaka bir yaptırımı olacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum