Yatırım yapmaya başla!

Dove’un Irkçı Reklamına Sosyal Medyadan Tepkiler Yağdı!

Dove’un ABD’de Facebook üzerinden yayınladığı reklamı, sert sözlerle eleştirildi. İşte açık açık ırkçılığı savunduğu söylenen Dove’un o reklamı hakkındaki ayrıntılar…
Dove’un Irkçı Reklamına Sosyal Medyadan Tepkiler Yağdı!

İlk kez 1955 yılında piyasaya sunulan Dove, dünya genelinde 80’den fazla ülkede satış yapmaktadır. 1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Urine ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers’ın birleşmesiyle oluşan Unilever’e ait firma, kişisel bakım ürünleriyle milyonlarca tüketici tarafından tercih edilmektedir.

Ancak Türkiye’de farklı sektörlere göre en iyi şirketler arasındaki Unilever’in en bilinen markalarından biri olan Dove, yeni reklamıyla tüm dünyanın tepkisini topladı. Çünkü reklam, tek kelimeyle siyahileri aşağılar nitelikteydi. İşte detaylar….

Dove, Facebook üzerinden yayınladığı reklamla eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

So I'm scrolling through Facebook and this is the #dove ad that comes up…. ok so what am I looking at….RESPONSE FROM DOVE: https://www.facebook.com/naythemua/posts/1662337033816654

Naythemua paylaştı: 6 Ekim 2017 Cuma

Sosyal medya kullanıcılarını ayağa kaldıran bu reklam, kısa süre sonra Facebook’tan kaldırılsa da Dove, tepkilerin devam etmesine engel olamadı.

Dove, reklamın büyük tepki uyandırmasının ardından Twitter’da aşağıda gördüğünüz özür mesajı niteliğindeki paylaşımı yaptı.

Ancak reklam kaldırılmadan önce makyaj sanatçısı Naomi Blake tarafından Facebook’ta paylaşılmıştı.

Kahverengi tişörtü olan siyahi bir kadının üzerindekini çıkartarak kızıl saçlı beyaz bir kadına dönüştüğü bu reklam, Dove’un sert tutumlarla eleştirilmesine yol açtı.

🚨🚨🚨LETS PLAY A GAME all my PEOPLE OF COLOR …. share with your children, baby cousins, and or little sister or brother…. don't tell them anything only that this is an ad (video) about soap …..ask them what is the black girl doing and what does this video mean to them and write their responses below 👀👀👀👀 (you will be surprised) #doveAD 🚨🚨🚨 #subliminalmessagesarereal (these are the kind of messages and ads that manipulate a young persons mind)

Naythemua paylaştı: 8 Ekim 2017 Pazar

Ve firmanın aynı konuda eleştirildiği tek reklam da bu değildi. Dove daha önce de ırkçılıkla suçlanmış, firma pek çok kişi tarafından boykot edilmişti. Çünkü markanın nemlendirici losyonunun üzerine “for normal to dark skin” şeklinde bir açıklama vardı. Yani marka “beyaz” teni normal, siyahı ise anormal olarak tanımlamıştı.

İlaveten, sosyal medya kullanıcıları Dove’un “before – after” temalı bir reklamına da dikkat çekti.

Zira bu kampanyada da öncesi kelimesinin altında siyahi bir kadın, sonrasındaysa beyaz bir kadın yer alıyordu. Dove’u eleştiren başka bir kullanıcı da, bunun Unilever’in yıllar önce yaptığı bir sabun reklamından hiç farkı olmadığını ve firmanın açıkça ırkçılığı savunduğunu öne sürdü. İşte Dove’u eleştiren bazı sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum