Paylaşım

Dört Büyük Banka Dijital Para Geliştiriyor!


 

Dünyanın en büyük dört bankası, dijital para geliştirmek için ortak bir çalışma yürütecekler. Dijital paranın ticari kullanıma sunulacağı tarih ve merak edilenlerin tamamı haberimizde;

Bugün global piyasalar oldukça ilginç bir haberle çalkanlandı. Financial Times‘ın haberine göre; dünyanın en büyük dört bankası, dijital para geliştirme kararı aldılar. Dört büyük banka içerisinde ise en çok dikkat çeken İsviçre’nin en büyük bankası konumunda bulunan UBS oldu. UBS’ın etkin rol oynadığı girişimde; Deustche Bank, Santander ve Bank of New York Mollon da yer alıyor.

Yeni para birimi ne zaman ticari kullanıma sunulacak?

Dört büyük bankanın girişimiyle yeni bir para biriminin ortaya çıkacak olmasının ardından bazı konular merak konusu olmaya başladı. Blockchain adı verileren teknolojiyle üretilecek olan dijital paranın, hangi tarihte ticari kullanıma sunulacağı da belli oldu. Financial Times’ın iddiasına göre; yeni para birimi 2018 yılının başlarında ticari kullanıma sunulacak.

Bitcoin’in çalınması güvenlik endişesi oluşturdu

Yeni üretilecek olan dijital para için güvenlik endişesi de artmaya başladı. Güvenlik endişesinin giderek tırmasındaki en önemli neden ise; Bitcoin‘in çalınması oldu. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayının ilk günlerinde, dolar bazında dünyanın en büyük sanal para borsası olarak bilinen Bitfinex‘ten önemli bir açıklama gelmişti. Yapılan açıklamada; 72 milyon değerinde 119 bin 756 adet Bitcoin‘in bilgisayar korsanları tarafından çalındığı duyurulmuştu. Yaşanan bu hadise ise dört büyük bankayı düşündürüyor. Dört büyük banka, yaşanan güvenlik zaaflarını gidermek adına önlemleri arttırıyorlar.

Bilindiği üzere İskandinav ülkeleri dünyada ilk sırada yer almaktalar. Örneğin; İsveç’te halk, günlük finansal işlemlerinin neredeyse tamamını mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmekteler. Böylelikle nakit kullanımı yok denecek seviyelere kadar gerilemiş durumda.

Dijital paralarla yeni bir sayfa açılacak!

Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ülkelerin merkez bankaları (FED, BOE), dijital para birimlerinin potansiyel faydalarıyla ilgili önemli incelemelerde bulunuyorlar. Giderek gelişen teknoloji dünyasında, dijital paralarla birlikte yeni bir sayfa açılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın