Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dördüncü Çeyrek Kazançlarını Açıklayan Palantir’in Hisseleri Düşüşte

Palantir Technologies, 2020'nin dördüncü çeyreğinde gelirini artırdığını raporlarken gelişmenin ardından şirketin hisselerinde gerileme meydana geldi.
Dördüncü Çeyrek Kazançlarını Açıklayan Palantir’in Hisseleri Düşüşte

Ünlü Amerikan yazılım devi Palantir Technologies, bugün yayımladığı raporda 2020’nin son çeyreğinde beklentileri aşan bir gelir rakamı bildirdi.

2020’de önceki yıla kıyasla %47 oranında artan gelir, 1,1 milyar dolara tekabül etti. 31 Aralık ile sona eren son çeyrek gelirleri ise %40 artarak 322 milyon dolara ulaştı. Belirtilen dönemde hisse başına kayıp ise 8 sent oldu.

Açıklanan finansal tabloda durumun analist beklentilerinden iyi geldiği görüldü. Beklentiler dördüncü çeyrekte 300,7 milyon dolar gelirdi.
Palantir 4Ç20 Gelir Sonuçları
Görsel Kaynak: Investors.palantir.com

2020’de müşteri başına ortalama gelirini de artırdığını söyleyen Palantir, 2019 yılına göre %41 artan müşteri başına ortalama gelirin 7,9 milyona çıktığını duyurdu. Ayrıca ilk 20 müşteriden elde edilen ortalama gelir e yıllık bazda %34 artarak 33,2 milyon dolara ulaştı.

Öte yandan şirket, toplam sözleşme bedeli en az 5 milyon dolar olan 21 anlaşma imzaladığını açıkladı. Açıkladığı raporda 2021 finansal yılı için de birtakım sinyaller verildi. Buna göre şirket, her yıl %30’un üzerinde gelir artışı hedefliyor. Ayrıca bu yılın ilk çeyrek sonuçlarının da %45 gelir artışı ile %23’lük düzeltilmiş işletme marjına işaret edeceği söylendi.

Şirketin CEO’su Alex Karp, şirketin Silikon Vadisi’nde faaliyetlerine başlamasına rağmen sektörün değerlerini giderek daha az paylaştıklarına yönelik bir özeleştiride bulundu. Ayrıca veri satma, toplama ve madencilik gibi alanlarda doğan fırsatların çok kez geri çevrildiğini de hatırlattı.

NYSE’de işlem gören Palantir hisseleri (PLTR), sert bir düşüşe yöneldi.
Palantir Hisseleri Sert Düşüşe Yöneldi
Görsel Kaynak: Investing

Ocak ayının son günlerinde 44 dolara kadar tırmanan şirketin hisseleri, önceki güne göre %1,28 ekside seyretmeye başladı. Şuan bir hissesi 31,83 dolardan fiyatlanıyor.

Eylül ayında borsaya kote edilen şirketin hisse değerinin o günden bu yana üç kat arttığı biliniyor. 16,5 milyar dolara ulaşan piyasa değeri ile faaliyetlerine devam eden şirketin hisseleri Cuma günü 31,91 dolardan kapanmıştı.



Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



Sponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum