Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dördüncü Çeyrekte Beklentileri Aşan Walmart’ın Hisseleri Yükseldi

ABD’li perakende devi Walmart’ın hisseleri, beklentilerin üzerine çıkan kazanç ve satışların ardından yükselişe geçti. Detaylar aşağıda;
Dördüncü Çeyrekte Beklentileri Aşan Walmart’ın Hisseleri Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Walmart Salı günü, geçen tatil çeyreğine ilişkin kazanç ve gelirlerini açıkladı ki rakamlar analistlerin beklentilerinin üzerine çıkınca hisseler yükselişe geçti. E-ticaret satışlarının yüzde 43 arttığını duyuran şirket ayrıca cari yıl için satış görünümünü koruduğunu söyledi.

Walmart CEO’su Doug McMillon, elverişli bir ekonomik çevrenin Walmart’ın satışlarını büyütmesine ve pazar payı kazanmasına yardımcı olduğunu belirtti. Walmart hisseleri, haberlerin ardından yapılan açılış öncesi işlemlerde yüzde 4’ten fazla artış gösterdi. 2019 mali yılının dördüncü çeyreğinde hisse başına kazanç 1.41 dolar olurken Refinitiv tahmini 1.33 dolar seviyesindeydi. Gelir de 138.65 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 138.79 milyar dolar oldu.

31 Ocak’ta sona eren çeyrekte Walmart, 3.69 milyar dolar veya hisse başına 1.27 dolar olan net gelir bildirisi yaptı.

Dördüncü Çeyrekte Beklentileri Aşan Walmart 3.69 Milyar Dolar Net Gelir Bir yıl önceki rakamlar ise 2.18 milyar dolar ya da hisse başına 73 sent seviyesindeydi. Bir kerelik ögeler hariç hisse başına 1.41 dolar kazanan Walmart, Refinitiv’in 8 sentlik analist beklentilerini aştı. Gelir ise bir önceki yıla göre yüzde 2 civarında artarak 138.79 milyar dolara tırmandı. Bu 138.7 milyar dolarlık beklentilerin önüne geçti. ABD’de en az 12 ay boyunca faaliyet gösteren Walmart mağazalarında satışlar yüzde 4.2 oranında artarak yüzde 3.2’lik beklentiyi geçti.

Şirket ayrıca mağazalardaki trafiğin çeyrek dönem boyunca sadece yüzde 0.9 artarak, önceki yılın yüzde 1.6’lık rakamının aşağısında kaldığını da aktardı.

Walmart Dördüncü Çeyrek Sonuçları Ne var ki ortalama alışveriş fişinin 3.3 büyüdüğü, bir yıl önceki rakamın sadece yüzde 1 olduğu da vurgulandı. Online satışlar dördüncü çeyrekte yüzde 43 artarken, önceki çeyrekteki büyümeyle eşleştiği görüldü. Walmart yıl için hedeflediği yüzde 40’lık e-ticaret satış büyümesine ulaştığını dile getirdi.

Bunların yanında Walmart, geçtiğimiz Ekim ayında analistler ve yatırımcılarla paylaştığı 2020 mali yılına ilişkin görüşünü değiştirmedi. Net satış artışının en az yüzde 3 olacağı, net satışların ise uluslararası bazda yüzde 5’e çıkacağı tahmin edildi. 2020 mali yılı işletme gelirinin hafifçe düşmesi beklenirken Walmart, Flipkart anlaşması hariç 2019 ve 2020 yıllarında artış görmeyi beklediğini duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu