Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez: Dünyanın En Büyük Doğal Gaz Projelerinden Biri

Dönmez, Düzce’de düzenlediği basın açıklamasında doğal gaz arama çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi ve “dünyanın en büyük doğal gaz projelerinden biri” ifadelerini kullandı.
Dönmez: Dünyanın En Büyük Doğal Gaz Projelerinden Biri
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Düzce’de doğal gaz çalışmaları ile ilgili açıklamalar yaptı. Bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu ve yoğun bir çalışma yürütüldüğünü duyurdu. Doğal gaz çalışmaları yapılan bölgede ortalama 8 bin kişinin çalıştığını bildiren Dönmez, faaliyetlerle ilgili olarak “Dünyanın en büyük doğal gaz projelerinden biri.” dedi.

Çalışmalara 30 gemi ve 7-8 helikopter ile lojistik destek sağlandığını ve karada iş makineleri ile servis sağlayıcıları tarafından ciddi bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Bazı malzemelerin tedariki için sözleşmelerin yapıldığını kaydetti.

Karadeniz Gaz Sahası’ndaki üretimin kontrolünü yapacak kablo gemisinin İstanbul Boğazı’na geldiğini duyurdu. Boruları çekmeye devam edeceklerini ve kablo işini bitireceklerini bildiren Dönmez, adım adım ilerlediklerini belirtti.

6 bin iş kalemini eş zamanlı yürüttüklerini söyleyen Bakan, “Dünyanın en büyük doğal gaz projelerinden biri. Bunu ben değil, bizzat o projede çalışan yerli ve yabancı uzmanların ifadesi olarak sizlere aktarıyorum.” dedi. Tüm gayretinin,  yıllardır hasretle beklenen doğal gazı Türkiye ile buluşturmak olduğunu vurguladı.

Avrupa’daki enerji krizlerini işaret ederek tedbirler aldıklarını ve Silivri’deki doğal gaz yeraltı deposunun kapasitesini artırma kararı aldıklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Silivri’deki yeraltı gaz deposunun tam dolu olduğunu belirten Dönmez, Tuz Gölü’ndeki 1,2 milyar metreküplük rezervin de tam şekilde doldurulduğunu bildirdi. Kapasite genişletme çabalarının 2 yıl daha süreceğini belirtti ve çalışmalar bittiğinde yaklaşık 5,4 milyar metreküplük depolama rezervine ulaşılacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın