Paylaşım
in G+

Donald Trump’ın İthal Araç Vergisi “Peugeot-Citroen-DS”in ABD’ye Girişini Durdurabilir!


 

Dünyanın en büyük otomobil gruplarından biri olan PSA, Amerika pazarı için yaptığı planlardan vazgeçebilir. İşte haberin detayları...

Amerika Başkanı Donald Trump, bir süredir ithal şirket araçlarının ülkeye girmesi konusunda ambargo uyguluyordu. Koyulan ağır vergiler otomotiv firmalarının geri çekilmesini ve tesislerini farklı ülkelere taşıma durumlarını oluşturmuştu. Fransız PSA Group’tan iki gün önce gelen bir haberle, ABD’ye tekrar gireceği ve hangi eyaletlerde satışların yapılacağı belirlenmişti.

Elimize ulaşan Bloomberg raporlarına göre Trump’ın getireceği vergilendirme ile PSA’nın da ABD’den geri çekilmesine neden olabileceği söylendi. Fransız şirket bu konu üzerine neler düşünüyor bakalım!

PSA K. Amerika Başkanı Larry Dominique Duruma Sıcak Bakmıyor!

PSA K. Amerika Başkanı Larry Dominique Duruma Sıcak Bakmıyor!Dominique, %25‘e kadar olan tarifelerin ülkeye girişin yeniden düşünülmesini zorlaştırdığını söyledi. Trump’ın kendi ülkesindeki otomobil firmalarını koruyor olması onun sert kararlar almasına itiyor. 2026’ya kadar araç uygulamaları ile giriş yapıp Peugeot, Citroen ve lüks klasmanda gönderilecek DS markasının gönderim durumları ani bir kararla askıya alınmış.

Kuzey Amerika Başkanı Dominique, “Koyulan tarifeler pazara ne kadar hızlı ve hangi fiyat noktasında ABD’ye araç ithal ettiğimizi etkiliyor.” dedi.

PSA tutumu tahmin edilecek olursa; yüksek fiyatlı modellerin ve özellikle DS markası pazara gönderilebilir. Kanada ile Avrupa Birliği arasındaki serbest ticaret anlaşmasını hatırlatan Fransız marka; Tump’ın tavırlarının birçok firmayı etkileyeceği ve Amerika pazarındaki faaliyetlerini kısalabileceğini aktarıyor.

ABD Başkanı’nın yapmak istedikleri Toyota gibi ülkede en aktif olan şirketi bile bir süreliğine zor anlar yaşatmıştı. Hatta Japon marka bu yüzden yeni açacağı tesisi Meksika‘ya götürme kararı almıştı.

2 gün içerisinde bozulan bu karar sonrasında bakalım ilerleyen günlerde nasıl bir sonuç çıkacak. Gelişmelerden anbean sizleri haberdar edeceğiz.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı