Yatırım yapmaya başla!

Donald Trump, Oracle’ın TikTok’a Olan İlgisini Memnuniyetle Karşıladı

Başkan Trump, TikTok’un Oracle’a satılmasına yönelik gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.
Donald Trump, Oracle’ın TikTok’a Olan İlgisini Memnuniyetle Karşıladı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün hızla artırmayı sürdürüyor. Birkaç yıldır en çok indirilen sosyal mecra konumunda olan platform, kullanıcıların eğlenceli videolar paylaştığı bir uygulama olarak kullanılmakta. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen platform geçtiğimiz yıldan bu yana çeşitli soruşturmalar ve incelemeler ile gündeme gelmişti.

Son olarak geçtiğimiz günlerde ABD yönetimi somut adımlar atmaya başladı. Başkan Trump, TikTok’un ABD operasyonlarının bir şirkete satılmasını şart koşan kararnameyi imzaladı. İlk etapta Bytedance gerekli işlemlerin yapılması için 45 gün süre verildi. Daha sonrasında ise bu süre 90 güne çıkarıldı.

Bir süredir sosyal medya uygulamasının ABD’deki operasyonlarının satın alınması için bazı şirketler görüşmeler yapıyor. Microsoft ilk olarak öne çıkan şirket olarak adından söz ettirmişti. Geçtiğimiz günlerde bir başka yazılım devi Oracle’ın TikTok’u satın almak istediği iddia edilmişti. Başkan Trump bu gelişmeye dair olan memnuniyetini dile getirdi.

Trump, TikTok’un Satılmasına Onay Verdi

Trump, TikTok’un Satılmasına Onay Verdi

ABD Başkanı Donald Trump, Oracle’ın TikTok’u satın alma girişiminden büyük memnuniyet duyduğunu açıkladı. Oracle’ın TikTo’u satın alma hareketinin harika bir iş olacağını belirten Trump, Oracle İcra Kurulu Başkanı Larry Ellison için ‘Harika bir adam’ sözlerini söyledi.

Yazılım şirketi önceden beri Başkan Trump’a olan yakınlığıyla biliniyor. Dolayısıyla Oracle’ın TikTok planlarının Trump’ı memnun etmesi sürpriz değil. Ellison geçtiğimiz Şubat ayında Başkan Trump’ın seçim kampanyasına destek olmak amacıyla bağış kampanyası başlatmıştı.

İmzalanan kararname ile Bytedance ve WeChat’in sahibi Tencent için ABD operasyonlarını başka bir şirkete satmaları için 90 gün süre var ve bu süre işliyor. TikTok için Oracle’ın yanı sıra Microsoft’un da bir süredir görüşmeler yaptığı biliniyor. Aynı şekilde sosyal medya sitesi Twitter da benzer haberler ile gündeme gelmişti. Oracle, TikTok görüşmelerinde General Atlantic ve Sequoia Capital gibi yatırım şirketlerini de arkasına almış durumda.

Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde TikTok’un ABD ile beraber Kanada ve Yeni Zelanda’daki operasyonları el değiştirmiş olacak. Uzmanlar Trump hükümetinin Çinli uygulamalara yönelik tavrını, ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin bir parçası olarak değerlendiriyor. Kısa sürede beğeni toplayan TikTok, dünya genelinde 2 milyarı aşkın indirmeye ulaşmıştı. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde doğru bilgiyi aktarmak adına Twitter hesabı ve internet sitesi açtığını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum