Yatırım yapmaya başla!

Donald Trump “Otomobil Firması Saldırılarına” Devam Ediyor!

Kaliforniya'nın otomobil üreticilerini desteklemek amaçlı onayladığı CO2 değer düşürülmesi, Trump'ın otomobil firmaları saldırılarını yeniden başlattı!
Donald Trump “Otomobil Firması Saldırılarına” Devam Ediyor!

Getirdiği ek vergilerle otomobil şirketlerinin korkulu rüyası haline gelen Trump, Kaliforniya’nın bazı şirketlere sağladığı CO2 emisyon hafifletmesine tepki gösterdi. Atık gaz sınırlarının Obama dönemine göre ağırlaştırıldığı bu zamanda şirketler, işleyişlerini ikiye bölmek zorunda kalmışlardı. BMW, Toyota, Ford ve VW’nin Amerika’daki motor geliştirmelerinin maliyetli olduğunu ve farklı bölgeler için iki kez Ar-Ge yapmaya zorlandıklarından söz etmişlerdi.

Kaliforniya ile anlaşma yapanlardan birisinin Ford oluşu, Trump saldırısının şiddetini belirledi. EPA’nın yakıt verimliliği ve emisyon standartlarını hafifletmesi, Amerika Başkanı’na göre toplam taşıt masraflarının düşürülmesinden başka bir şey değil. İşte detaylar;

Trump’ın Twitter hesabından yazdıkları, konu üzerine oldukça sinirlendiğini gösteriyor.

Bahsedilen dev firmaların neden Kaliforniya eyaletine başvurduğunu biraz açacak olursak; şirketlere ABD içerisinde CO2 emisyon değerleri üzerine farklı sınırlamalar getiriliyor. Eski ülke başkanı Obama zamanında havaya salınan zehirli gaz sınırlaması bu kadar ağır değildi ve standarttı. Şimdi ise A eyaletinde istenen CO2 sınırı 5 olarak belirlenirken, B eyaletinde rakam 8 oluyor.

Firmalar emisyon değerleri üzerindeki bu farklılıklar nedeni ile aynı pazar içerisinde farklı motor geliştirmek zorunda kalmışlardı. Haliyle de maliyetlerde dengesizlikler ve yükselmeler baş göstermişti. Genel olarak bakarsak her bir otomobil firması bünyesinde maliyet azaltma stratejeleri uyguluyor. Fabrikalarında durdurma/kapatma, ortaklıklarla aynı araç mimarilerini kullanma ve ürünlerinden model düşürme bunlardan bazıları. O yüzden en büyük ve zengin pazarlardan biri olan ABD’deki CO2 sınır konusu da ekstra bir darbe oluyor.

Trump, “Otomobil şirketlerine siyasi olarak önerim, bir otomobilin ortalama fiyatını tüketicilere 3000 $ ‘dan daha fazla düşürürken, aynı zamanda otomobilleri büyük ölçüde daha güvenli hale getirmeleri. Motorlar daha düzgün çalışacaktır. Böylece çevreye daha az zararlar verilecek.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yazdıklarına karşı Kaliforniya Başsavcısı Xavier Becerra, “Yönetimin emisyonlarının geri toplanmasının ilave 540 milyon mt sera gazı ve diğer zararlarla sonuçlanacağını söyledi. Bu bize daha iyi bir alternatif gibi görünmüyor” yorumunu yaptı.

Konunun temelinde otomobil firmaları emisyonların düşürülmesine tepkili değiller. Tepkili oldukları kısım belirli bir standartın olmaması. Buna istinaden GM, Toyota, Ford ve Volkswagen’de kendilerine fatura olarak çıkan farklı emisyon uygulama masraflarının aslında müşterilere indirim yapılarak, ABD halkının daha rahat ve iyi araba alabileceklerinin mümkün olduğunu söylüyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum