Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Donald Trump Büyük Duyurusu için Tarih Verdi: 15 Kasım!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 15 Kasım'da büyük bir duyuru yapacağına işaret ederek gözleri Salı gününe dikti. Haberin detayları aşağıda;
Donald Trump Büyük Duyurusu için Tarih Verdi: 15 Kasım!
HABER GİRİŞ

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Ohio eyaletinde bir siyasi mitingde, 15 Kasım’da “büyük bir duyuru” yapacağını açıkladı. Ayrıca eski başkan gelecek hafta 2024 başkanlık yarışına da gireceğini kaydetti.

ABD’de 8 Kasım’da düzenlenecek olan ara seçimleri işaret eden Trump, seçimin kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Trump; “15 Kasım Salı günü Palm Beach, Florida’daki Mar-a-Lago’da çok büyük bir duyuru yapacağım.” diyerek mitingin konusu olan seçimden uzaklaşmak istemediğini dile getirdi.

“Artık Dünyanın Hiç Bir Yerinde Saygı Duyulmuyoruz.”

Eski Başkan yapacağı duyuru hakkında ayrıntı vermeyi reddetti. Trump’ın Beyaz Saray için ikinci kez adaylığını belirtmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın liderliği altında ülkenin “düşüşteki bir ulus” olduğunu belirtmiş ve şöyle eklemişti;

“Artık dünyanın hiçbir yerinde saygı duyulmayan ve dinlenmeyen bir milletiz. Birçok yönden şakaya dönüşen bir milletiz.”

Reuters’ın haberine göre Biden ise seçimler hakkında verdiği bir demeçte, “Bugün bir bükülme noktasıyla karşı karşıyayız. Demokrasimizin risk altında olduğunu iliklerimize kadar biliyoruz ve bunu savunmanın tam zamanı olduğunu biliyoruz.” diyerek Cumhuriyetçi bir zaferin ülkenin demokratik kurumlarını zayıflatabileceğini öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Bugünkü Seçimleri Kritik Önem Taşıyor

ABD’de bugün yapılacak seçimler, 2024 yılında yapılacak olan başkanlık seçimlerine dair ön verileri sunacak. Çünkü ABD Kongresi, Temsilciler Meclisi ve Senato olmak üzere iki ayrı koldan oluşuyor.

Temsilciler Meclisi hangi yasaların oylanacağını belirlerken, senato bu yasaları oylama ve veto etme hakkına sahip. Ayrıca başkana karşı soruşturma yürütme gibi önemli hakları da bulunuyor.

Bu nedenle iki ayrı birimin tek partinin kontrolünde değil de birinin Demokratların, diğerinin Cumhuriyetçilerde olmasının piyasalar için en sağlıklı senaryo olacağı belirtiliyor.

Reuters’ın haberinde yer alan partizan olmayan seçim tahmincilerinin görüşüne göre Cumhuriyetçilerin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde yaklaşık 25 sandalye kazanacağını tahmin ediyor.

Söz konusu durumun çoğunluğu kazanmak için fazlasıyla yeterli olduğu söylendi. Analistler, Cumhuriyetçilerin Senato’nun kontrolünü kazanmak için ihtiyaç duydukları tek koltuğu da alabileceklerini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.