Yatırım yapmaya başla!

Domates Hasadının Başlamasıyla Fiyatların 2-3 Liraya İnmesi Bekleniyor

Antalya'da domates hasadının başlaması ve piyasaya milyonlarca ton ürünün sürülmesiyle fiyatların düşmesi bekleniyor. Fakat bu kez de üretici masraflarını karşılayamamaktan endişeli!
Domates Hasadının Başlamasıyla Fiyatların 2-3 Liraya İnmesi Bekleniyor

Piyasa tahminlerinin çok üzerinde gelerek büyük bir şaşkınlık yaratan ve hemen ardından bir dizi önlemlerin alındığı Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre, en fazla fiyat artışı domateste oldu. Eylül’de %35,30 fiyat artışıyla zam şampiyonu olan domates, mutfakların en temel ihtiyaçlarından biri olması sebebiyle, bu artış birçok kişi tarafından tepkiye yol açtı.

Tarım ve Gıda Örgütü, son verdiği rakamlarda küresel gıda fiyatlarının düşüş göstermesine rağmen domateste artış olduğunu bildirdi. Vatandaş tezgahlarda kilosu 9-10 liraya ulaşan domates fiyatları karşısında isyan etme noktasına gelirken, hasat zamanının başlamasıyla fiyatların düşüşe geçmesi tahmin ediliyor.

Antalya’nın Aksu ilçesinde hasat zamanının başlamasıyla milyonlarca ton domates hem iç hem de dış pazara sunulacak.

Ülke ekonomisine çok büyük katkısı olan Antalya domatesinin pazara sunulması ile kilosu 9-10 liraya ulaşan fiyatların, 2-3 liraya kadar ineceği bekleniyor. Örtü altı üretimin önemli merkezlerinden biri olan Antalya – Aksu ilçesinde, her yıl üretilen milyonlarca ton domates iç piyasada tüketicilerin daha ucuz domatese ulaşmasına imkan sağlıyor. Bir yandan da başta Rusya olmak üzere diğer ülkelere ihraç edilerek ekonomiye katkı sağlıyor.

Fiyatların düşme ihtimali tüketici için sevindirici olurken, üretici zarar edebileceğini söylüyor.

Domatesin kilosunun 2 -3 liraya satıldığı zaman çiftçinin zarar edeceği belirtilirken, son gelişmeler hakkında görüş bildiren bir üretici; “Domates pazarda 2-3 TL’den satıldığı zaman çiftçi zarar eder. Biz kazanamayız. Domateslerimiz yakın zamanda piyasaya sürülecek. Şu anda pazarda 9-10 TL olan domates fiyatları düşer. Bizim maliyetlerimiz de çok yükseldi. Domatesin fiyatının yüksek olmasının komisyoncu ile alakası yok. ” şeklinde konuştu.

Devletin serbest piyasa ekonomisi uygulaması ile pazarcı 1 TL’den aldığı domatesi 5 TL’ye satıyor.

Eskiden 1 TL’den alınan domatesin, 1,20 TL’ye satıldığı söylenirken, şimdi aradaki 5-6 kat farkın sebebi olarak serbest piyasa ekonomisi gösteriliyor. Ek olarak geçen yıl bir dönüm maliyeti 5 bin lira olan domatesin, bu sene 12 bin liraya çıktığı belirtiliyor. Geçen yıl yapılan masrafın bu sene 2-3 katını yapan üreticiler, fiyatların bundan sonra düşmeye devam edeceğini, fakat bu şekilde kendilerinin kazanç sağlayamayacağını belirtiyor.

Fiyatların şu an piyasada domates olmadığı için yüksek olduğu, birkaç ay içerisinde 2 liranın da altına düşeceği fakat bu durumda çiftçinin masraflarını çıkaramayacağı ifade ediliyor. Ülkemizde de Avrupa’da olduğu gibi tane ile domates satılan günlerin geleceğini söyleyen bir çiftçi; “Pazarda domatesin 10 TL olmasını ben de istemiyorum. Ben halde 2 TL’ye satarım. Ama benim de girdilerim ucuzlasın. Ben 2 TL’ye hatta 1,5 TL’ye domates satmaya razıyım. Ama girdilerim çok yüksek. En kısa zamanda bize destek verilmesi gerekir.” şeklinde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum