Yatırım yapmaya başla!

Reklamıyla Tepki Çeken Dolce&Gabbana Büyük Bir Çin Sorununa Sahip

İtalyan moda devi Dolce&Gabbana’nın tepki çeken reklam filminin ardından dünyanın en büyük tüketici tabanına sahip Çin’de büyük bir sorunu olduğu söylendi. İşte detaylar;
Reklamıyla Tepki Çeken Dolce&Gabbana Büyük Bir Çin Sorununa Sahip

İtalyan moda devi Dolce&Gabbana, ırkçı reklam filmi yüzünden ülkenin en büyük e-ticaret siteleri tarafından protesto edildiği Çin’de büyük bir krizin eşiğine geldi. Alibaba ve JD.com gibi şirketler tarafından yürütülen platformlardan binlerce Dolce&Gabbana ürünü kaldırılırken, lüks markaya tepkiler bu hafta başında yayınlanan reklam filmiyle başlamıştı.

Filmde Çinli bir kadın copstick (çubuklar) ile bazı geleneksel İtalyan yemekleri yemeye çalışıyordu ki film kısa süre içinde gördüğü tepki üzerine kaldırılmıştı. Ancak olay, markanın ortak kurucusu Stefano Gabbana’nın kişisel Instagram hesabından gönderilen Çin’e yönelik saldırgan mesajlarla daha da kötüleşmiş, tüm dünya skandal haberle çalkalanmıştı.

Çığ gibi büyüyen geri tepkiler, Dolce&Gabbana’nın Çarşamba günü yapılması planlanan bir defilenin iptaline kadar ilerlemişti.

Dolce&Gabbana Tepki Çeken Reklam Filmi İşte bu noktada, Çin tüketicileri küresel ürünlerde harcamaların üçte birinden fazlasını oluşturduğundan dolayı skandalın şirkete ağır bir darbe indirebileceği söylendi. Moda evinin geri tepkilerin üstesinden gelmek için bir özür videosu yayınlaması da şirketin Çin pazarını kaybetmek istememesine yoruldu.

Şirketin kurucuları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından hazırlanan videoda ikili Çinlilerden özür dilediklerini söyledi.

Dolce&Gabbana Özür Diledi“Ailelerimiz bize dünyanın tüm kültürlerine saygı duymamızı öğretti. Kültürel yanlış anlaşılmalarımız için affınızı almayı umut ediyoruz” gibi ifadelerin kullanıldığı videoda iki kurucu özürlerinde gayet içten görünüyordu. Bu noktada şirketin daha önce de Stefano Gabbana’nın Instagram hesabından paylaşılan sözler için özür dilediği ama tepkilerin durmadığı bilgilerine yer verildi.

Nitekim e-ticaret şirketi Yangmatou Çarşamba günü platformdan 58 bin D&G ürününün kaldırıldığını ve anavatanının her şeyden önemli olduğunu açıklamıştı.

Dolce&Gabbana Çin Sorunu Hong Kong merkezli bir moda perakendecisi olan ve anakara Çin’de birçok satış mağazası bulunan Lane Crawford da Cuma günü yaptığı açıklamada, müşterilerin onları geri getirmesinin ardından İtalyan marka ürünlerinin mağazalarda ve online satışının durdurulduğunu bildirdi.

Lane Crawford yaptığı açıklamada, “Markaların eylemlerinin kültürel imaları ve müşterilerin değerlerinin saygı görmediğini hissettiğinde potansiyel bir geri tepki konusunda farkında olmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Alibaba ve JD.com da ürünleri platformlarından kaldırırken, e-ticaret devleri konuyla ilgili sorulara cevap vermedi. Analistler de Dolce&Gabbana’nın özürlerinin dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde satışlarda keskin bir düşüşü önlemek için yeterli olmayabileceğini öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Moda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum