Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL Kurunun Yarattığı Sorunlar Görülmeye Başlandı

Dolar/TL Kurunun Yarattığı Sorunlar Görülmeye Başlandı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) yayımladığı Eylül ayı ekonomi bülteninde kur uyarısı yapıldı. Yayımlanan bültende “Ekonomiye olan güvenin zayıflaması, tüketim ve yatırım harcamalarının ertelenmesine neden olabilir. Ekonomik güvenin aşınmasında yaşanan seçimler ve terör eylemleri de etkili olmuştur,” gibi sözlere yer verildi.

Sanayide Dolar/TL kurunun yarattığı sıkıntıların yavaş yavaş görülmeye başlandığı belirtilen bültende, tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde %3.8 büyüme gösterdiği belirtildi. Ülkemiz bu büyüme oranıyla G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ülke oldu.

Türkiye ekonomisinin 25 çeyrektir büyümeye devam ettiği belirtilen bültende; “Sanayi sektöründeki üretimin gerçekleşmesi, kur artışının neden olduğu aşınmayı göstermeye başlamıştır. Bu durumun Ağustos ve Eylül aylarında da devam etmesi halinde yılın üçüncü çeyreğinde GSMH’deki büyüme oranının düşük düzeylerde gerçekleşmesi sürpriz olmayacaktır,” denildi.

Ekonomide yaşanan belirsizlik nedeniyle 2015 yılında da hedeflenen enflasyona ulaşılamayacağı belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası parasal sıkılaştırmaya devam ediyor. Ancak enflasyonun düzelmesi için parasal değişkenlerden çok, diğer değişkenlere de bakılması gerektiği söylendi. Bültende Ağustos ayı verileri için tüm güven endekslerinde düşüş olduğu bildirildi. Bunlardan en yüksek kayıp aylık bazda %6.1 ile tüketici güven endeksi ile %4.6 ile reel kesim güven endeksinde oldu.

TİSK’in ekonomi bülteninde ihracatla ilgili bilgilere de yer verildi. İhracatın 2015’in ilk 7 ayında bir önceki yıla kıyasla düştüğü belirtilen bültende; “2015 yılının Ocak-Temmuz döneminde ihracatta yaşanan düşüşler, 1985 yılından bu yana, 2009 yılı hariç hiçbir yılda görülmemiştir. Bu durumun temel nedenleri, küresel ölçekte ihracattaki düşüş, geleneksel pazarlarda yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlar, Bursa merkezli eylemler, Çin ve diğer yükselen ekonomilerde kaydedilen gelişmeler ve Rusya’nın ambargosu oldu,” değerlendirmesi yapıldı.

2015 Temmuz ayı cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre 768 milyon dolar arttı. Cari açıktaki artışın temel nedeni olarak dış ticaretteki açığın devam etmesi görüldü. Cari açığın en önemli finansman kaynaklarından olan doğrudan yatırımlar, geçen yıla göre 1 milyar 822 milyon dolar arttı ve 2 milyar 515 milyon dolara ulaştı. İlk 7 aylık sürede doğrudan yabancı yatırımları ise 6 milyar 681 milyon dolar oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum