Paylaşım

Dolar/TL Kasım Seçimleri Öncesinde Düşüyor


 

FED'in faiz artırımına gitme kararını erteleyeceği yönünde oluşan ihtimaller ile Dolar gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kaybetmeye başladı. Dolar/TL kuru ise 2.90'ın altını gördü. Peki, hepsinden önemlisi 1 Kasım seçimleri Dolar/TL kurunu nasıl etkiler? Uzmanların yorumu ve diğer detaylar haberimizin devamındadır…

FED‘in faiz artırımına gitme tarihi konusunda hemen her gün bir tahmin yapılıyor ve piyasa bu tahminlerden etkileniyor. Analistlerin bir kısmı bu yıl bitmeden faiz artırımına gidileceğini düşünürken, büyük bir kesim gelecek yıla kalacağını öngörüyor. Bu erteleme ihtimali ise doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep oluyor. Dün ABD’den gelen veriler de FED’in faiz artışını erteleme ihtimalini destekliyor.

Dolar dün küresel piyasalarda, diğer ülke para birimlerinin karşısında yedi haftanın en düşük seviyesini gördü. Dolar/TL kuru ise 2.90 seviyesinin altına indi.

Öte yandan yaklaşan 1 Kasım seçimi öncesinde ve sonrasında doların Türk Lirası karşısında ne duruma geleceği de tüm piyasaların ve vatandaşın merak ettiği bir konu. Bloomberg stratejisti Cudmore, Dolar/TL kurunun akıbeti hakkında fikirlerini paylaştı. Cudmore, Türk Lirasının dolar karşısında seçimlerden önce 2.7975’lerde hareket edeceğini, şimdilerde ise 2.9725’te bulunan iki haftalık aşağı trend doğrusu yakınında direnç ile karşılaşabileceğini ifade etti.

Cudmore, hafta sonu Ankara’da meydana gelen ve 100’e yakın insanın hayatını kaybetmesine sebep olan terör saldırısının dolar üzerinde çok fazla etkisi olmadığını söyledi. Cudmore, Türk Lirasının gücü altında yatan üç etkenden bahsetti. Bu etkenleri; küresel makro geri plandaki iyileşme, Türk varlıklarının göreceli olarak ucuz kalması ve siyasi karışıklıklar nedeniyle piyasa beklentilerinin çok düşük kalması şeklinde sıraladı.

Bugün Temmuz ayı işsizlik oranı verileri açıklandı. Piyasalar bu verileri takip ediyor. Ek olarak, TSİ 14:30’da Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan haftalık para ve bankacılık verilerine de tüm dikkatler çevrilmiş durumda.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın