Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 3 Seviyesinde Dengelenecek mi?

Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki gelişmeler Dolar/TL kurunun dalgalı bir seyir izlemesine neden oluyor. Kurda 3 TL seviyesi izleniyor...
Dolar/TL 3 Seviyesinde Dengelenecek mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesi, hafta başından bu yana oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Dolar/TL’nin dalgalanmasında ise birçok neden bulunuyor. Bu nedenlerin başında; OHAL, OVP ve FED yetkililerinden gelen şahin tondaki açıklamalar geliyor.

Öncelikle, OHAL’in uzatılacağı söyleminin Dolar/TL üzerindeki etkilerini inceleyelim. Üç gün önce, yurt içinde Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi kamuoyuna açıklanmıştı. Enflasyon verisinin, ekonomistlerin beklentilerinden iyi gelmesinin ardından, gündüz saatlerinde Dolar/TL, 2,99 seviyelerinde seyrediyordu. Ancak akşam saatlerine doğru Dolar/TL, yönünü yukarıya doğru çevirmiş ve tırmanışa geçmişti. Bu yükselişin temel nedeni ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un OHAL’in üç ay süreyle uzatıldığını açıklamasıydı. OHAL açıklamasının ardından Dolar/TL, 3,03 seviyesine kadar yükselmişti. OHAL kararı ve enflasyon verisinin yurt içi piyasalar üzerindeki etkilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

İki gün önce ise Başbakan Binali Yıldırım, OVP hedeflerini kamuoyuna açıklamıştı. OVP hedeflerinde en çok dikkat çeken nokta, bu yıl için büyüme tahmininin yüzde 4’ten yüzde 3,2’ye revize edilmesiydi. Bu gelişmenin ardından Dolar/TL, 3,04 seviyesine kadar yükselmişti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin OVP kararlarıyla ilgili değerlendirmesinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dolar/TL’nin yukarı yönlü seyrini etkileyen diğer bir gelişme ise FED’in Aralık ayında faiz artırımına gideceğine yönelik piyasalardaki kanının giderek kuvvetlenmesiydi. Bu kanının kuvvetlenmesindeki temel neden ise FED başkanlarından gelen açıklamalardı. Hatırlanacağı üzere, geçen gün Chicago FED Başkanı Charles Evans yaptığı açıklamada; FED’in bu yıl bitmeden faiz artırımına gideceğini ve bunun muhtemelen Aralık ayında gerçekleşeceğini dile getirmişti. Evans’ın açıklamalarının ardından Dolar/TL, geçen günkü işlemlerde 3,05 seviyesinin üzerinde seyretmişti.

Bugün ise Dolar/TL 3,056 seviyelerinde yukarı yönlü bir seyir izliyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Dolar/TL’nin seyriyle ilgili kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Ertem’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Dolar/TL 3 seviyelerinde dengelenecek”

Ertem yaptığı açıklamada; Dolar/TL’nin bu işlem haftasında yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediğini ancak kısa süre içerisinde 3 seviyesinde dengeleneceğini söyledi. OHAL’in ekonomi dostu olduğunu belirten Ertem, OHAL’in piyasalar tarafından olumlu algılanması gerektiğini dile getirdi. Ertem, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek hamlelerin, kestirilemeyecek boyutlara ulaştığının altını çizdi ve varlık barışının sermaye girişine neden olacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar