Yatırım yapmaya başla!

Dolar/TL 2,52 Seviyesinin Üzerinde

Dolar/TL 2,52 Seviyesinin Üzerinde

Geçtiğimiz hafta 2,5275 seviyesi ile tarihi rekorunu tazeleyen kur, bankalararası piyasada yeni haftaya 2,52 seviyesinin üzerinde başladı. Bu seviyeler ise bu hafta açıklanacak veri programı ile yeni bir rekor gelecek mi sorularını akıllara getiriyor.

Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişelerin artması, Dolar/TL kurunun üzerindeki baskıyı arttırıyor. Doların küresel bazdaki değer kazancı nedeniyle, TL ve TL cinsi yatırım araçlarının satış baskısı altında kalıyor.

Dolar/TL kuru yeni haftaya 2,51 seviyesinin üzerinde başladıktan sonra 2,52 seviyesinin üzerine çıktı ve kurda yeni rekorlar bekleniyor. Şu an 2,5220 seviyesinden işlem görüyor.

Tüm bunların yanında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın istifa edeceklerine yönelik haberler yalanlandı. Ama yaklaşan seçim arifesi, her ikisinin de görevlerine devam edip edemeyecekleri sorularını akıllara getiriyor. Erdem Başçı, Cuma görünü yaptığı açıklamada görevinin başında olduğunu ve layıkıyla yerine getireceğini ifade etti. Ardından döviz satım ihale tutarlarında değişiklik yapan bir adım attı ve rekor seviyeyi göre Dolar/TL’nin sınırlı da olsa aşağı yönlü çekilmesini sağladı.

Cumartesi günü Arabistan’daki ilişkileri için İstanbul’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise eleştirilerine devam etti. Gazetecilerin yönelttiği “paralel yapı” sorularına cevap veren Erdoğan, “Merkez Bankası’ndaki arkadaşlarımızın paralel yapıyla ilişkili olduklarına doğrusu ihtimal vermiyorum. Alt takımlarda bu tip insanlar var mıdır, yok mudur? Bunların incelemesini yaptık, yapıyoruz. Fakat üst makamda, karar alma mekanizmasındaki arkadaşlar için böyle bir şey söylemem. Ben Cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim,” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıt veren Erdoğan faizlerle ilgili görüşünü tekrarladı ve faizlerin düşmesiyle yatırımların devam edeceğine dikkat çekti. “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” görüşünü yineleyen Erdoğan, merkez bankasının yanlış yolda olduğunu da tekrarladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum