Paylaşım

Doların Yükselmesi Altın ve Petrolü Nasıl Etkiledi?


 

ABD üretimindeki patlamanın yavaşladığı söylentileri üzerine yükselişe geçen petrol bu durumunu devam ettiriyor. ABD’nin bugün programında yer alan verilerle birlikte altının düşüş göstermesi bekleniyor. İşte detaylar…

ABD’de bugün açıklanacak perakende satış verilerinin, Fed’in faiz artırımının zamanına dair bir sinyal vermesi bekleniyor. Bu beklentiler altının düşüşe geçmesine sebep oldu. Küresel piyasalarda hızla yükselen dolar karşısında petrol ve altın fiyatları yatırımcıları endişelendirmeye başladı.

ABD petrol üretimindeki yükseliş sebebiyle stoklar rekor seviyeye ulaşmıştı. Ancak sondaj kulelerinin sayısındaki azalma petrol üretiminde zayıflama olacağı düşüncelerinin oluşmasına yol açtı. Bu tahminlerin etkisiyle yükselişe geçen petrol, 4. günde de yükselişini koruyor.

Energy Information Administration’ın (EIA) pazartesi günü yaptığı açıklamada; Kuzey Dakota gibi bölgelerden gelen üretimin Mayıs ayında 57,000 varile düşeceği ve bu düşüşün 2013’ten bu yana gerçekleşen ilk düşüş olacağı ifade edildi.

Petrol vadeleri New York’ta % 1.3 yükseldi. İran ile yapılacak olan nihai nükleer anlaşma müzakerelerinin ise 30 Haziran’dan sonraki bir tarihe ertelenebileceği bildirildi.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, petrol üretiminde düşüş olacağına dair çıkan söylentilerin pozitif etki oluşturduğunu ifade etti.

Mayıs vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde, varil başına 52.58 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın % 49 altında seyrediyor.

Mayıs vadeli Brent petrol kontratı ise ICE Futures Europe borsasında % 1 değer kazanarak, varil başına 58.50 dolara geldi.

Piyasalardaki gelişmelerden etkilenen metal cephesinde genel olarak bir değer kaybı yaşandı. ABD’de bugün açıklanacak olan perakende satışları öncesinde düşüşe geçen altın kaybını korudu. Değer kaybeden diğer metaller ise gümüş, paladyum ve platin oldu.

Singapur’daki Phillips Futures Pte yatırım analisti Howie Lee; bugün açıklanacak olan ABD perakende satış verilerinin, altın fiyatlarını belirleyecek en önemli unsur olabileceğini ifade etti.

Spot altın ons başına 1,193.84 dolara geldi. Haziran vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,8 bir kayıpla, ons başına 1,189.70 dolara geldi. Şanghay Altın Borsası’nda, % 99,99 saflıktaki altının gram fiyatı 239.19 yuana indi.

Ons başına spot gümüş 16.212 dolara, palladyum762.75 dolara, platin ise 1,150.80 dolara geldi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın