Paylaşım

Doların Katar ve Süper Perşembe Etkisiyle Tansiyonu Yükseldi


 

Yoğun gündemin etkisinde kalan dolar, güne hareketli başladı. Katar'da Türk askerinin konuşlandırılması kararının meclisten geçmesi üzerine dolar yükselişe geçti. Detaylar şöyle...

Son günlerin en çok konuşulan olayı Katar krizinde her gün yeni bir gelişme oluyor. Dün Katar Dışişleri Bakanı, gıda ve su sıkıntısı yaşamalarını önlemek için girişimlere başladığını bildirmişti. Ülkede yaşanacak olası gıda krizine karşı Türkiye ve İran’la görüşmelere başlandı. Uygulanan ambargoyu uygun bulmayan Türkiye Katar’ın yanında olmak istediğini her fırsatta dile getirdi.

Bu doğrultuda atılan ilk adım ise TSK’nın Katar’da asker bulundurma önerisi oldu. İlgili yasa tasarısı dün akşam saatlerinde TBMM’de kabul edildi. Aslında bu yasa 2016 yılında imzalanmıştı. Ancak yaşanan son olay, yasanın TBMM’nin gündemine gelmesine sebep oldu ve onaylanma süreci hızlandırıldı. Türk askerinin Katar’da konuşlandırılmasının ardından dolar/TL 3.55 seviyesine kadar tırmandı.

Türkiye’nin Katar ile yaptığı görüşmeler, Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer körfez ülkelerinin karşısında yer aldığı yönünde bir izlenim oluşturdu ve bu da aslında bir risk sayılıyor. Bu durum ise kur üzerinde etkisini gösterdi. Dün akşam saatlerinde 3.56’ya yakın bir seviyede seyreden dolar/TL, bu sabah itibariyle 3.54’ten işlem görerek daha sakin seyrediyor.

Piyasalar Süper Perşembe’nin Etkisinde

Yurt içinde Katar gelişmeleri takip edilirken, yurt dışında Süper Perşembe’nin etkileri merakla bekleniyor. Bugün İngiltere sandığa gidecek. Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi liderlerinin en güçlü aday olduğu başkanlık seçimi, ülkede üst üste yaşanan terör saldırılarıyla ertelenir mi sorusunu gündeme getirse de tarihinde bir değişiklik yapılmadı.

Piyasaların yakından takip ettiği bir diğer olay ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından verilecek olan faiz kararı. Merkez Bankasından faiz ve parasal genişleme konusunda bir değişiklik beklenmiyor. Ancak başkan Mario Draghi’nin açıklamaları şu an piyasaların odak noktası durumunda. İngiltere seçim sonuçları açıklanmadan önce ECB’nin para politikasına yönelik aldığı kararlar açıklanacak.

8 Haziran gündeminde yer alan son önemli olay ise ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden aldığı eski FBI başkanı James Comey‘in, senatoda vereceği ifade. Comey, senatoda ona yöneltilen soruları yanıtlandıracak.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın