Yatırım yapmaya başla!

Doların Gücü Gelişmekte Olan Ülkeleri Nasıl Etkiler?

Doların Gücü Gelişmekte Olan Ülkeleri Nasıl Etkiler?

Fed yetkilileri geçen hafta faiz artışının zamanı hakkında ipucu beklentisine girmişti. Bu beklentiler nedeniyle dolar 2011’den bu yana gösterdiği en büyük haftalık kaybını artırmış oldu.

Dolarda geçtiğimiz hafta gerçekleşen bazı hareketlenmelerden bahsedecek olursak; Dolar Endeksi geçen hafta % 2,2 geriledi ve 1,195.66 puan oldu. Doların, Euro karşısında % 3 gerilemesinin ardından parite 1.0791 dolardan işlem gördü.

Peki, dolar tekrar yükselirse ne olur? Dolardaki güçlenme gelişmekte olan ülkeler için nasıl bir tehdit oluşturuyor? Şimdi kısaca bu sorulara değinelim!

Şu an Fed Başkanı Janet Yellen, 17 trilyon dolarlık dev bir ekonomiyi idare ediyor. Bu da doların küresel ekonomide nasıl büyük bir etkisi olduğunu gözler önüne seriyor. Yayınlanan haberlere göre, ABD’deki sağlıklı büyüme ve Fed’in faiz artışına gitmesi ile doların daha da güçlenmesi, Amerika dışındaki finans sektöründe yer almayan şirketlerin 9 trilyon dolarlık borcunu daha da etkileyecek.

2009-2014 yılları arasında gelişmekte olan ülkelerde banka kredisi ve tahvil gibi dolar cinsinden borçlanma tam 2 katına çıktı. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın verilerine göre bu rakam 2 trilyon dolar iken 4,5 trilyon dolara ulaştı. Dış borçlanmanın yaşandığı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler bu cari açıklarını yabancılara borçlanarak finanse etmeye çalışıyorlar.

Rusya’nın enerji devi Gazprom ve Brezilya’nın Petrobras’ı gibi kendi para birimlerinin faiz oranlarından düşük seviyelerde borçlanan şirketler, kısa zamanda karlılığı artırmayı başarmıştır.

Döviz kurlarındaki değişikliklerden önce yapılan borçlanmalar ciddi sorunlara yol açabiliyor. Örneğin; % 5’lik faizle, 10 milyar dolarlık, 10 yıllık tahvil ile borçlanan bir Türk şirketi 22,5 milyon lira ödeyecekken; Türk lirasının o tarihten bu yana dolar karşısında % 43 değer kaybetmesi nedeniyle 39 milyon lira ödemesi gerekiyor.

Ne yazık ki, doların yükselişi karşısında Türkiye’nin durumu pek de iç açıcı değil. Türkiye’nin dış borçlanması gayrisafi yurt içi hasılanın % 50’sine yakın. Bu oran ise orta gelirli ülkelerin ortalaması olan % 23’ün bile üzerinde olan bir rakam.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum