Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doların Ateşi Dış Borcu 2,8 Trilyon Liraya Taşıdı

Dolarda önüne geçilemeyen artış kur çarpanı etkisiyle dış borcu katladı. Türkiye ekonomisinin dış borcu 3 trilyon liraya koşuyor.
Doların Ateşi Dış Borcu 2,8 Trilyon Liraya Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Seçim sonrası ekonomi rotasında u dönüşüne gidilmesi doların ateşini daha da artırırken, döviz tarafındaki her hareketlilik dış borç tarafında kendini gösterdi. Türkiye ekonomisinin dış borcundaki bir aylık kur farkını köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Naki Bakır, rakamın 2,8 trilyon liraya kadar çıktığını yazdı.

Bakır, müdahalelere rağmen bugün itibarıyla 26 lira seviyesinin altına çekilemeyen doların kuruşluk artışının mevcut dış borcu daha da alevlendirdiğini şu sözlerle paylaştı:

“Dolardaki her 1 kuruş artış, dış borçların ekonomiye yükünü yaklaşık 4,8 milyar lira artırıyor. Seçimlerden bu yana dolar kurunda yaşanan yüzde 29,75’lik liralık artış, Türkiye’nin toplam dış borcunun TL karşılığını 2 trilyon 816 milyar lira büyüttü.”


Hazine’nin yanı sıra özel sektörün ve Merkez Bankası’nın da dış borcunun katlandığını belirterek, “Özel sektörün dış boruna 1,4 trilyon, kamununkine 1,2 trilyon, Merkez Bankası’nınkine 232,8 milyar TL kur farkı yükü bindi. Gelecek bir yılda yapılacak 202,9 milyar dolarlık dış borç geri ödemesinin TL karşılığı da şimdiden 1,2 trilyon lira büyüdü” çıkarımında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu