Yatırım yapmaya başla!

Dolardan 3 Üzeri Yeni Rekor Geldi

Dolardan 3 Üzeri Yeni Rekor Geldi

ABD tarım dışı istihdam verisi, beklentileri karşılamadı; ama işsizlik gerileyerek doların güçlenmesine neden oldu. Dolar/TL kuru dün, 2,98 – 2,99 seviyelerinde dalgalanmaya başladı ve 3 seviyesinin üzerine çıkarak rekor tazeledi. Türk lirası dolar karşısında, 20 Ağustos tarihinde ilk kez 3 seviyesinin üzerini gördü ve ardından 2,9005 seviyesine indi.

Dolar/TL kurunun rekor seviyeye gelmesindeki etken olarak uzun vadeye yayılan siyasi belirsizlik ve jeopolitik risklerin konuşulması oldu. Kur, 3 seviyesinin üzerini gördüğü sırada tahvil faizleri % 11 – 12 aralığına yerleşmişti. Kur, 2,90 seviyelerine doğru indiği zaman piyasa faizleri, aynı aralıkta devam etti. Bunun nedenlerinden biri olarak kuru rekora taşıyan faktörlerin ortadan kalkmamış olması gösteriliyor. Rekor seviyeleri tetikleyen neden ise temel etken iç dinamiklerin zayıflığıydı.

İstihdam verisinin beklentilerin altında gelmesine rağmen ayrıntıların olumlu olması ve işsizliğin gerilemesi, FED politikaları için de olumlu bir etken. FED’in işsizlik hedefi, % 5,2 idi ve dün açıklanan işsizlik verisi, % 5,1. Ücret artışlarının da aylık bazda % 0,3 oranında; yıllık bazda % 2,22 oranında geldi. Tüm bu verilerle birlikte FED’in Eylül ayındaki toplantısında faiz artırıma ihtimalinin güçlendiği söyleniyor.

ABD ekonomisinin iyiye gittiğini gösteren veriler, Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuz konjonktürlerle birleşince kurda, yeni rekorların gelmesi muhtemel olarak görülüyor. FED’in faiz artışının yakın olduğu algısını güçlendirecek herhangi bir verinin, iç gündemdeki olumsuzluğu katkıda bulunabilir. Bu durum da dolar/TL kurunun yukarı yöndeki hareketini sürdürmesine neden olabilir. 1 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde siyasi atmosferin gergin olacağı ve hükümetin kurulamaması durumu Türk lirası kaynaklı risklerin bir adım daha ilerlemesine neden olabilecek.

Yurt içi piyasalarda bu hafta Borsa İstanbul kaybettirirken, altın ve döviz kazandırdı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda % 2,27 oranında değer kaybetti. 24 ayar külçe altının gram fiyatı haftalık bazda % 1,03 oranında değer kazanırken; Euro satış fiyatı % 1,46 oranında değer kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum