Yatırım yapmaya başla!

Dolardaki Düşüş Altına Yaradı

Dolardaki Düşüş Altına Yaradı

ABD‘de 4 Aralık’ta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ve FED Başkanı Janet Yellen‘in yaptığı konuşma ile dolarda negatif bir seyir başladı. Dolardaki düşüş ise altına yaradı. Altın vadeli kontratları New York’ta yükselişini ikinci güne taşıdı, spot altın ons başına 1,074.76 dolara çıktı. Bloomberg’in verilerine göre altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları dün 1,490.34 seviyesi ile Şubat 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gelmiş oldu.

Altının önümüzdeki dönemlerdeki seyri hakkında değerlendirme yapan Citigroup Inc. Analistleri; altının gelecek yıl ons başına 995 dolar, 2017 yılında ise 1025 dolar seviyelerinde olacağını belirtti. Ek olarak dolar seviyesindeki yükselişin devam etmesi halinde yatırımcıların altın varlıklarını azaltmaya devam edeceği, hisse senedi ve tahvillerde getiri arayabileceği şeklinde yorum yapıldı.

Citigroup’un hazırladığı raporda; “Düşük petrol fiyatlarının etkilerinin ortada kalkması ve parasal genişlemenin küresel anlamda sürmesi ile birlikte, fiyatlardaki kısa vadeli düşüşün ardından 2017 yılında 1025 dolara doğru bir toparlanma bekliyoruz,” denildi.

Diğer metaller hakkında da değerlendirmede bulunan Citigroup, gümüşün önümüzdeki yıl ons başına 14.2 dolar, platinin 1,000 dolar ve palladyumun 655 dolarda seyredeceğini söyledi.

Genel olarak dolarla ters yönde hareket eden altının genel seyrine bakacak olursak, FED’in 10 yıldır ilk kez faiz artımına gitme beklentisi doları yükseltince, altın bu yıl toplamda %9.3 oranında değer kaybetti. Altın fiyatları bu hafta %7.5 ile Haziran 2013’ten bu yana en büyük kaybını gerçekleştirdi. Dolardaki yükseliş altın ve diğer değerli metallerin cazibesini azalttı. Dolar, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta ek teşviğe gideceği beklentileri ile Euro karşısında değer kazandı.

Singapur’daki IG Asia Pte stratejistlerinden Bernard Aw, altının durumuyla ilgili olarak; “Dolardaki yükseliş altın fiyatları açısından iyi değil. ABD istihdam verisi FED öncesi son veri olması nedeniyle yakından takip edilecek,” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum