Paylaşım

Dolara Güvenen Yatırımcıya Kötü Haber!


 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son zamanlarda Dolar/TL üzerine yorumları ile sıklıkla gündeme geliyor. Bugün ise dolara güvenenlere kötü bir haber verdi. İşte detaylar...

Dolar/TL kuru, dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,60 doların üzerine çıktı. Türk lirası, yapılan açıklamalarla birlikte değer kaybetti ve doların tüm gelişen ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla birlikte kur yükselişe geçti. Hafta başından bu yana %3’ten fazla değer kaybeden Türk lirası, yılbaşından bu yana % 9,5 oranında değer kaybetmiş oldu.

Doların rekor seviyeleri sonrasında siyasi kanattan ve merkez bankasından bir müdahale beklendi. Ama bu müdahale gelmeyince durumun kabul edilebilir olduğu yorumlandı. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dolardaki yükselişi yorumladı. Erdoğan, “Dolar, Euro ve faizi etraflıca ele alınca, burada faiz lobisinin malum çalışması var. Son gelişmeler parite konusudur. Şu anda faiz lobisi veya dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilir” dedi.

Amerika dönüşünde Merkez Bankası Başkanı ve Başbakan Yardımcısı ile görüşeceğini de kaydeden Tayyip Erdoğan, “MB Başkanı ve Başbakan Yardımcısı’nın talepleri var, ABD dönüşü kendileriyle konuşacağız. Belirlenmiş tarih yok, ABD dönüşü gelecekle ilgili neler yapabiliriz oturup, konuşacağız,” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları ardından, merkez bankasına karşı sert tutumunun devam etmediği algısı hakim oldu ve dolar/TL kuru 2,58 seviyelerinin altına indi. Dün gece 2,6290 seviyelerini görerek tarihi zirve gören kur, bugüne 2,61 seviyelerinden işleme başladı. Ardından Cumhurbaşkanı konuşmaları sonrasında 2,58 seviyelerinin ardından işlem görüyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise dolarda meydana gelen yükselişin spekülatif olduğuna dikkatleri çekti ve “Türkiye’de kurla ilgili hareketliliğin tam anlamıyla spekülatif amaçlı bir hareket olarak görüyorum” sözlerini dile getirdi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın