Yatırım yapmaya başla!

Dolara FED Yetkililerinden Destek

Dolara FED Yetkililerinden Destek

FED’in faiz artırımına gideceği söylentileri, bildiğiniz gibi doları olumlu yönde etkiliyor. FED Başkanı Janet Yellen ile benzer düşüncelere sahip olan New York FED Başkanı William C. Dudley, bu yıl bitmeden faiz oranlarının artacağını ve ardından para politikasının kademeli olarak sıkılaşacağını söyledi. San Francisco FED Başkanı John Williams da aynı şekilde bu yıl içerisinde faiz artışına gidileceğini düşünenlerden.

FED yetkililerinin bu açıklamaları ise doları olumlu yönde etkiledi. Dolar önemli para birimleri karşısında gösterdiği yükselişini ikinci güne taşıdı. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 1,214.38 puandan seyretti. Dolar yen karşısında 119.66 yen seviyesine gelirken, Euro karşısında 1.1248 dolardan işlem gördü.

Westpac Banking Corp. dolar ve ABD tahvil faizlerinin, Başkan Dudley’in faiz artırımının bu yıl bitmeden gerçekleşme ihtimalini yüksek görmesiyle arttığını ifade etti.

Öte yandan 17 Eylül’de faizleri sıfıra yakın tutmaya karar verdiğini bildiren politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Çin’deki yavaşlamanın ABD büyümesi ve enflasyonuna olumsuz etki edebileceğini belirtmişti.

Chicago FED Başkanı Charles Evans ise diğer yetkililerden farklı olarak; “ABD para politikası yapıcıları enflasyon sürdürülebilir duruma gelip, yukarı yönlü işaretler gösterene kadar faiz oranlarını artırmayı ertelemeli. Bu işaretler 2016 yılı ortasına kadar gelmeyebilir,” dedi. Evans daha önce yaptığı değerlendirmelerde, FED’in bu yıl faiz artışı yapmaması ve gelecek yıla kadar beklemesi gerektiğini de ifade etmişti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu yıl oy kullanan bir üyesi olan Charles Evans yaptığı bir konuşmada, en iyi politikanın normalleşmeye kademeli bir yaklaşımla gerçekleşeceğini söyledi.

Son olarak faiz artırımı konusunda fikir belirtenlerden biri olan BNP Paribas ekonomisti Bricklin Dwyer; “Görünümündeki değişiklik hariç tutulduğunda, FED bize faizlerin bu yılın ilerleyen zamanlarında artırılacağını söylüyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum