Yatırım yapmaya başla!

5 Yıl İçinde Dolara Alternatif Para Birimi Doğabilir

Duma'nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, doların baskıcı araç olarak kullanılmaya devam edilmesi halinde, birçok ülkenin yeni bir ortak para birimine geçebileceğini söyledi.
5 Yıl İçinde Dolara Alternatif Para Birimi Doğabilir

Doların küresel anlamda çok güçlenmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın baskıcı politikaları ekonomi otoritelerini başka yollar aramaya yöneltti. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, doların baskıcı araç olarak kullanılmasının yeni para biriminin oluşmasına yol açabileceğini söyledi.

Aksakov, ABD dolarının kullanımına yönelik baskının uluslararası ödemelerde doların reddiyle sonuçlanacağı belirtti.

1944 yılında, doların dünya para birimi statüsünü aldığını, o tarihte birçok ülke para biriminin değer kaybederek doların sabit kaldığını hatırlatan Aksakov, bu durumun da dolar cinsinden daha fazla ödeme yapılmasına yol açtığını, böylece küresel boyutta etkin olmaya başladığını ifade etti.

Aksakov; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi ülkelerin kendi aralarında ödemeler için yeni para birimi ihtimalini görüştüklerini söyledi. Bu ülkelerin kendi özel paralarını yaratmalarının iyi bir olasılık olduğunu kaydeden Aksakov, BRICS ülkelerinin dünya nüfusunun yarısını ve dünya endüstrisinin %30’unu oluşturduğunu dile getirdi.

Dolara alternatif yeni dünya para birimi yaratma süreci 5 yıl içerisinde tamamlanabilir.

Bu durumun tamamen Washington yönetimine bağlı olduğunu söyleyen Aksakov, eğer doların kullanımı için daha fazla baskı uygularlarsa, diğer ülkelerin ödemelerin dolar olarak yapılmasına karşı çıkacağını, hatta daha şimdiden birçok ülkenin itiraz etmeye başladığını belirtti.

Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov buna örnek olarak Çin’in petrol alım satımlarında dolar yerine yuan kullanmaya başladığını gösterdi. Dolara alternatif bir para biriminin ortaya çıkması durumunda önemini kaybedeceğini ve ABD’nin dünya üzerindeki etkisinin yok olacağını söyledi.

Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ise TL’in değer kazanmaya başlamasından memnun olduklarını söyledi.

Rusya’nın Türkiye’nin yanında olduğunu belirten Slutsky, Türk lirasının son günlerde yaşanan zorlukla başa çıkma konusunda gerekli siyasi istikrar ve güce sahip olduğunu söyledi. Türk lirası iki gündür dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke parası oldu.

Dolar Kurundaki Son Fiyatları Buradan Görebilirsiniz

Merkez Bankası’nın ve BDDK’nın hamleleri, hükümetin milli para kullanma çağrısına olumlu yanıt veren kur, dün Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım haberiyle de 6 liranın altına geriledi. Bu sabah ise 5,80’in altında işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum