Yatırım yapmaya başla!

Dolar Zirveden Uzaklaşmaya Başladı

Dolar Zirveden Uzaklaşmaya Başladı

29 Nisan akşamı, ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımının zamanına yönelik aldığı kararları açıklayacak. FED’in faiz artırımını geciktireceği beklentileri doların değer kaybetmesine sebep oldu. Rekor seviyeye ulaşan Dolar/TL paritesi tarihi zirvesinden uzaklaşmaya başladı. Dolar/TL bugün 2,68 seviyesinden işlem görüyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi gündemle alakalı olarak şu yorumda bulundu, “FED toplantısı yaklaştıkça alınan pozisyonlar dolar aleyhine olmaya başladı. Aslında Türkiye’ye ilişkin riskler devam ediyor ancak doların değer kaybetmesi sayesinde TL zirveden uzaklaşmış durumda.”

Mart ayında 12 yılın en düşük seviyesini gören Euro, 1.0877 dolardan işlem görüyor. FED toplantısı öncesinde yaşanan küresel değer kaybı, Türk lirası üzerindeki dış baskıların azalmasına sağladı ancak, yaklaşan seçim ve Merkez Bankası’nın Türk lirasındaki değer kaybını azaltmaya yönelik soru işaretleri TL üzerinde iç baskı olmaya devam ediyor.

HSBC analisti Fatih Keresteci, küresel mali piyasaların uzun süredir iyimser seyrettiğini ancak, Amerikan dolarındaki güçlü seyrin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini ifade etti. Bu baskının dün aniden kaybolduğunu belirten Keresteci, yaşanan bu “U dönüşü” hem dolar hem de tüm finansal enstrümanlarda hissedildiğini bildirdi.

Fatih Keresteci sözlerine şu şekilde devam etti, “Sabah saatlerinde 2.73’lü rakamlardan işlem gören Dolar/TL, günün ikinci yarısında başlayan ve akşam saatlerinde ivme kazanan hareketle 2.67’li seviyelere varan bir düşüş kaydetti. TL’nin döviz sepeti karşısında yaklaşık % 1.5 değer kazandığını gözlemledik. Bu son günlerde pek de alışık olmadığımız bir durum olmasından ötürü bir miktar şaşkınlık yarattı. Ancak finansal piyasalarda, hiçbir hareketin sonsuza kadar aynı yönde kalması beklenmemeli.”

Yaklaşan seçim nedeniyle, tek başına 10 yıldan fazla bir süredir iktidarda olan AKP’nin seçim sonrasında gücünün koruyup koruyamayacağına dair yaşanan belirsizlikler Türk lirasının değer kaybetmesine neden oluyor.

Cuma günü 2.7335’e kadar yükselen Dolar/TL bugün, 2.6805/2.6815 seviyelerine geriledi. Sepet bazında TL ise Cuma günü 2.7978/2.7992 seviyelerinde seyretti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum